Kredyt inwestycyjny, kredyt na prowadzenie gospodarstwa, kredyt konsolidacyjny – wybór kredytów dla rolników jest bardzo duży. Jakie możliwości dają poszczególne kredyty i jak wybrać najlepszą formę zobowiązania?

Dzisiejsze rolnictwo i finanse

Rolnictwo w XXI wieku to nie tylko ciężka praca obarczona dużym ryzykiem (o czym nieco później), ale też drogi, specjalistyczny sprzęt. W rzeczywistości gospodarstwo rolne to dziś kosztowne przedsiębiorstwo, które wymaga sprawnego i skutecznego zarządzania. I nawet pomimo trafnych decyzji, zakupu najlepszych urządzeń i maszyn oraz wysokich dochodów (które nierzadko są sezonowe) gospodarstwo rolne może utracić płynność finansową z powodu wypadków losowych. Nie trzeba do tego zresztą wiele – utrata plonów z powodu wczesnych lub późnych mrozów, spadki cen na rynku czy też wirus atakujący trzodę chlewną. Wszystko to może sprawić, że rolnik stanie przed koniecznością zaciągnięcia kredytu, od czego uzależniona będzie jego dalsza praca.

Kredyt dla rolników to nie tylko wyjście w sytuacji kryzysowej, lecz także doskonała możliwość rozwoju gospodarstwa. Dzięki pomocy finansowej ze strony banku możliwe staje się np. unowocześnienie urządzeń rolniczych, zakup ziemi rolnej czy stworzenie zabudowy dla chowu zwierząt. Wszystko to prowadzi do zwiększenia zysków przedsiębiorstwa – dziś bowiem śmiało można tak nazywać gospodarstwa rolne. Ponadto w niektórych sytuacjach kredyt dla rolników bywa sposobem zaspokojenia bieżących potrzeb, takich jak choćby zakup paszy.

Kredyt dla rolników – jak wybrać najkorzystniejszą ofertę?

O wadze rolnictwa w dzisiejszej gospodarce nie trzeba nikogo przekonywać – wbrew pozorom w branży tej obecny jest także duży przepływ środków finansowych. Nie dziwi zatem fakt, że banki prezentują niezwykle rozbudowaną ofertę kredytów dla rolników. Do wyboru są różnorodne typy zobowiązań. Wiele zależy oczywiście od obecnej sytuacji finansowej kredytobiorcy, jego historii kredytowej oraz ewentualnej historii z Biurem Informacji Kredytowej. Niektóre z kredytów mogą być pozbawione zabezpieczenia, co ułatwia i skraca wszelkie formalności.

Jednym z typów dostępnych kredytów są kredyty na prowadzenie działalności. Środki pozyskane w ten sposób można przeznaczyć np. na zakup i remont sprzętu lub zakup środków do produkcji rolnej. Kredyty inwestycyjne, jak wskazuje sama nazwa, służą do szeroko rozumianego rozwoju gospodarstwa. W praktyce sprowadza się to m.in. do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej czy zakupu maszyn i urządzeń rolniczych. Do twojej dyspozycji są też np. kredyty konsolidacyjne. To przydatne rozwiązanie, jeśli masz już kilka zaciągniętych zobowiązań i nie radzisz sobie z ich terminową spłatą. Bank przejmie twoje kredyty i choć wydłuży ich okres spłaty, to jednocześnie zmniejszy wartość miesięcznej raty.

Przeglądając dostępne warianty kredytów, oprócz wartości zobowiązania warto zwrócić uwagę przede wszystkim na oprocentowanie, harmonogram rat oraz ich wysokość. Jeśli chcesz porównać oferty kilku banków, dobrym odnośnikiem jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Kredyt dla rolników może być wykorzystany w różnorodnych celach, zawsze jednak decyzję o jego zaciągnięciu trzeba dokładnie rozważyć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here