Osoby, które chcą wziąć kredyt, często zastanawiają się, na jak wysoką kwotę mogą liczyć. To ważne zwłaszcza przy dużych zobowiązaniach, jak kredyt hipoteczny. Jesteś ciekawy, ile dostaniesz kredytu? Sprawdź to w kalkulatorze zdolności kredytowej. Jak? Podpowiadamy!

Do czego służy kalkulator zdolności kredytowej?

Najprościej jest powiedzieć, że kalkulator zdolności kredytowej wstępnie wskaże kwotę kredytu (direct.money.pl) na jaką można liczyć. Oczywiście wyliczenia będą szacunkowe i w oparciu o dane, jakie się posiada. Takie, na podstawie których wyliczana jest zdolność kredytowa. A czym ona właściwie jest?

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to umiejętność kredytobiorcy spłaty kredytu wraz z odsetkami w terminach zawartych w umowie. To ona wskazuje, czy osoba, która ubiega się o kredyt, będzie w stanie go spłacić. Jednak kalkulator zdolności na podstawie przedstawionych danych może też wskazać, na jak wysoki kredyt może sobie pozwolić osoba wnioskująca o pożyczkę. Jakie informacje pomagają wyliczyć zdolność kredytową?

Co wpływa na wysokość zdolności kredytowej?

W kalkulatorze zdolności kredytowej podaje się dane na temat miesięcznej wysokości dochodu gospodarstwa domowego netto, a także ilość osób w gospodarstwie domowym. Ponadto należy wiedzieć, że nie bez znaczenia jest też to, jakie są źródła i systematyczność otrzymywanej pensji.

Dla banku jest też ważne, czy ma się aktualne obciążenia i zobowiązania kredytowe, czyli czy na rachunkach i kartach kredytowych są limity do wykorzystania. Nawet jeśli są nieużywane. Nie bez znaczenia jest też wysokość rat innych kredytów oraz inne stałe zobowiązania finansowe. Jakie? Chodzi o koszty życia.

Bank bierze pod uwagę to, ile się płaci za czynsz, media, ubezpieczenie. Ale to nie wszystko. Istotne jest też to, ile miesięcznie wydaje się na samochód, żywność i inne dobra codziennego użytku. Oczywiście nawet jeśli poda się samodzielnie, ile płaci się na utrzymanie, ale będzie to znacznie mniej niż przeciętnie, bank do swoich kalkulacji i tak weźmie ustalone przez siebie stawki.

Na zdolność kredytową wpływa też wiek kredytobiorcy. Zdecydowanie trudniej jest dostać pożyczkę osobom młodym bez dochodów i starszym, w przypadku których jest mała szansa, że spłacą one w całości kredyt do emerytury.

Oczywiście nie można zapomnieć i o historii kredytowej. Banki upewniają się, czy osoba wnioskująca o kredyt nie miała w przeszłości problemów ze spłatą zobowiązań. W tym celu korzystają z bazy BIK. Jeśli okaże się, że klient nie radzi sobie z terminowym wywiązywaniem się z umów, wówczas bank może odmówić wsparcia.

Do wyliczania zdolności kredytowej kalkulatorowi, ale i bankowi, potrzebne są i informacje na temat samego kredytu. Znaczenie ma tu bowiem wysokość, okres kredytowania i rodzaj rat – czy wybierze się równe, czy malejące. Im wyższy kredyt zaciągany na krócej i z malejącymi ratami, tym zdolność maleje.

W przypadku zaciągania kredytu hipotecznego znaczenie ma również posiadanie wkładu własnego. Zgodnie z rekomendacją dobrze, gdy wynosi 20% wartości nieruchomości. Zdarza się, że banki godzą się na niższy wkład, jednak w zamian żądając ubezpieczenia. Najlepiej więc, chcąc ubiegać się kredyt hipoteczny, jest zgromadzić jak najwyższy wkład własny.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here