Zdolność kredytowa to najważniejszy „parametr” brany pod uwagę przy ocenianiu potencjalnego kredytobiorcy. Szczególne znaczenie ma ona w przypadku udzielania zobowiązań długoterminowych, np. kredytów hipotecznych. Od niej zależy, o jaką kwotę kredytu będzie można wnioskować, jeśli w ogóle będzie ona wystarczająca do przyznania kredytu. Co składa się na zdolność kredytową i jak można na nią wpłynąć?

Co to jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to ocena wiarygodności finansowej. Bank sprawdzają, czy dana osoba będzie w stanie spłacić zobowiązanie. Dzięki analizie zdolności kredytowej można ustalić, czy w miesięcznym budżecie wnioskodawcy jest nadwyżka, która pozwoli na spłatę raty kredytu bez znacznego obciążania domowych finansów. Banki z reguły koncentrują się na analizie ilościowej i jakościowej. Co jest wówczas brane pod uwagę?

 
Analiza ilościowa dotyczy finansów klienta. Brane pod uwagę są jego dochody, obciążenia kredytowe i miesięczne koszty utrzymania. Analiza jakościowa natomiast skupia się na sytuacji życiowej wnioskodawcy. Banki analizują wiek kredytobiorcy, stan cywilny, wykształcenie, wykonywany zawód, staż pracy, źródło dochodów, liczbę osób na utrzymaniu i status mieszkaniowy. Istotna jest również historia kredytowa zawarta w BIK, która zawsze jest sprawdzana podczas udzielania kredytów bankowych. Co istotne, zdolność kredytowa nie jest czynnikiem stałym, kredytobiorca ma na nią realny wpływ. Jak zwiększyć zdolność kredytową, zobacz na www.pogotowie-kredytowe.pl, gdzie dowiesz się, jak można wpłynąć na wysokość przyznawanego kredytu.

 
Jak obliczyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytową warto wstępnie wyliczyć samodzielnie. Pozwoli to ocenić, o jaką kwotę można wnioskować przy osiąganych dochodach, ale i ponoszonych wydatkach. Warto w tym celu skorzystać z kalkulatorów zdolności kredytowej, które w kilka sekund wskażą, na jakie zobowiązanie można sobie pozwolić. Do takiego narzędzia należy wpisać podstawowe informacje odnośnie miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego, stałych wydatków (raty kredytów, limity na kartach, inne zobowiązania), a także liczby osób w gospodarstwie domowym. Konieczne jest dodanie szczegółów na temat kredytu, tj. rodzaj rat, oprocentowanie nominalne, okres kredytowania. Wówczas obliczona zostanie prognozowana przez kalkulator zdolność kredytowa.

 
Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Na szczęście zdolność kredytową można zwiększyć. Jest to jeden z tych wskaźników, na który klient ma bezpośredni wpływ. Chcąc być dla banku bardziej wiarygodnym finansowo i otrzymać lepszy kredyt, warto uregulować wszelkie podjęte zobowiązania. Jeśli jest ich więcej, można rozważyć kredyt konsolidacyjny, który w takiej sytuacji pozytywnie wpłynie na zdolność kredytową. Należy pozamykać wszelkie debety w rachunkach bieżących, zrezygnować z kolejnych kart kredytowych czy zakupów na raty. Większe szanse na lepszy kredyt mają również osoby, które pracują na podstawie umowy o pracę i to na czas nieokreślony. Można też rozważyć zaciągnięcie zobowiązania we dwoje, wówczas brane są pod uwagę wyższe dochody, dzięki czemu można uzyskać wyższą kwotę kredytu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here