Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, to zapewne zastanawiasz się nad tym jak przetrwać zbliżający się sezon grzewczy. W tym artykule podpowiadamy jak pomaga w tym system rekuperacji współpracujący z wydajnym urządzeniem grzewczym.

Sytuacja geopoliczytna regionu, w jakim znajduje się Polska jest pod względem energetycznym niezwykle trudna. Odbija się to zarówno na wielkich firmach przemysłowych jak i pojedynczych Polakach. Sezon grzewczy nadchodzi wielkimi krokami, a wielu właścicielom domów sen z powiek spędza kwestia zdobycia wystarczającej ilości opału na zimę. Ceny zarówno węgla jak i gazu ziemnego osiągają rekordowo wysokie poziomy, nic zatem dziwnego, że mnóstwo osób zastanawia się nad tym, jak ograniczyć zużycie paliwa spalanego w urządzeniu grzewczym. Okazuje się, że są na to bardzo skuteczne metody. Jedną z nich jest rekuperacja.

Rekuperacja redukuje koszty ogrzewania

Dystrybutorzy systemów rekuperacji zapewniają, że odpowiednio zaprojektowany system rekuperacji pozwala na generowanie sporych oszczędności związanych z ogrzewaniem. Na stronie internetowej Firmy ASK z Krakowa może znaleźć informację, że dostarczane przez firmę systemy rekuperacji mogą obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o kilkadziesiąt procent. Przy aktualnych bardzo wysokich cenach paliw oznacza to naprawdę spore oszczędności. Oczywiście ze względu na koszt przeprowadzenia takiej inwestycji, zwrot wydatkowanego budżetu następuje zazwyczaj dopiero po conajmniej kilku sezonach grzewczych, niemniej warto pamiętać, że jest to inwestycja nie na lata, ale zazwyczaj na całe dziesięciolecia. A im wyższe ceny paliw, tym szybciej poniesione koszty finansowe się zwrócą.

Na czym polega fenomen systemów rekuperacji? Jest to wentylacja mechaniczna umożliwiająca odzysk energii cieplnej z usuwanego z budynku powietrza. W tradycyjnych instalacjach wentylacji ogrzane nasycone dwutlenkiem węgla powietrze jest usuwane z budynku wraz zmagazynowaną w nim energią cieplną. Wtłaczane świeże powietrze każdorazowo musi być podgrzewane, co oczywiście wiąże się ze spalaniem coraz to kolejnych partii paliwa w urządzeniu grzewczym. System rekuperacji wykorzystuje ciepłe zużyte powietrze do podgrzania świeżego strumienia, przez co, gdy trafia ono do wnętrza mieszkania jest już przyjemnie ciepłe. Cały proces odzysku ciepła odbywa się w specjalnie zaprojektowanych do tego celu wymiennikach ciepła.

Co ciekawe oszczędzanie energii cieplnej to nie jedyne zastosowanie systemów rekuperacji. Skutecznie wykorzystuje się je również do oczyszczania powietrza w domu. Zastosowane filtry eliminują z powietrza wszelkie alergeny, pyłki, drobnoustroje oraz pyły, co pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie domowników. W wielu domach na co dzień korzysta się z najróżniejszych środków chemicznych (np. do czyszczenia), które w postaci aerozolu mogą się długo unosić w powietrzu, szkodząc osobom, które je wdychają. Filtry w systemach rekuperacji doskonale radzą sobie również z takimi zanieczyszczeniami. Montaż rekuperacji jest szczególnie wskazany, gdy domownicy cierpią na uciążliwe alergie oddechowe lub przewlekłe choroby górnych dróg oddechowych tj. astma lub bezdech senny.

Centrala rekuperacji

Oszczędny kocioł gazowy

Oczywiście nawet najlepiej funkcjonująca rekuperacja nie zastąpi solidnego urządzenia grzewczego. Rekuperatory jedynie odzyskują ciepło, ale go nie wytwarzają. W Polsce w instalacjach grzewczych powszechnie wykorzystuje się kotły gazowe. Jeśli ty również planujesz zakup tego typu urządzenia, warto co nieco dowiedzieć się o kotłach kondensacyjnych bowiem jak dowiadujemy się ze strony internetowej Firmy Inserw z Lublina, charakteryzują się one wyjątkową sprawnością energetyczną. W porównaniu z ich standardowymi odpowiednikami kotły kondensacyjne spalają średnio 30% mniej paliwa. Nad wyborem kotła gazowego warto się poważnie zastanowić jeszcze na etapie projektowania całej instalacji grzewczej, ponieważ urządzenie to do efektywnej pracy wymaga specyficznie dobranych grzejników. Jak to możliwe, że uzyskano aż trzydziestu procentową poprawę sprawności energetycznej? Podobnie jak to dzieje się w przypadku rekuperacji, również mamy do czynienia z odzyskiem energii cieplnej. Wykorzystuje się zjawisko kondensacji pary wodnej (stąd nazwa kotły kondensacyjne) zawartej w spalinach, co uwalnia zgromadzoną w nich energię. W przypadku typowych kotłów grzewczych energia cieplna spalin jest bezpowrotnie tracona (świadczy o tym gorący komin spalinowy), natomiast w kotłach kondensacyjnych jest ona ponownie wykorzystywana do zasilania instalacji centralnego ogrzewania.

Wyposażenie budynku w oszczędny kondensacyjny kocioł gazowy oraz system wentylacji z odzyskiem ciepła pozwala na naprawdę oszczędne ogrzewanie. To prawda, że montaż tego typu instalacji wiąże się z pewnym nakładem finansowym, jednak w dobie obecnych cen gazu oraz węgla inwestycje tego typu bardzo szybko się zwracają.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here