Jeśli w ostatnim czasie brałeś kredyt gotówkowy w jednym z banków działających w Polsce to z pewnością zauważyłeś, ze każdy z nich ma odmienną ofertę. Czasami różnice są niewielkie i oznaczają jeden punkt procentowy w wysokości oprocentowania lub prowizji danego kredytu. Czasem jednak różnice są nieco większe i wybierając odpowiednią dla siebie ofertę można bardzo łatwo się pogubić. Na wysokość miesięcznej raty kredytowej oraz całkowitego jego kosztu ma wpływ bardzo dużo czynników. Jeśli chcielibyśmy porównać kilka ofert to oprócz sprawdzenia RRSO (roczna rzeczywista stopa oprocentowania) musielibyśmy również sprawdzać wysokość prowizji za udzielenie kredytu, oprocentowanie a także produkty dodatkowe oraz niestandardowe wymogi dotyczące kredytu. Aby ułatwić nam poszukiwania powstały różnego rodzaju porównywarki i kalkulatory kredytowe, które ograniczają nasze poszukiwania do kilku minut, a więc do absolutnego minimum. Kalkulator pożyczki gotówkowej w kilka sekund zrobi to na co musielibyśmy cały dzień lub nawet kilka dni.

Kalkulator pożyczki gotówkowej – Na jakiej zasadzie działa?

Kalkulator pożyczki gotówkowej - Na jakiej zasadzie działa?Wszystkie kalkulatory i porównywarki kredytowe działają na podstawie jednej, prostej zasady. Mają one swoją własna bazę danych, w której na bieżąco są zapisywane aktualne oferty banków dotyczące kredytów gotówkowych. Działa to tak samo jak popularne niegdyś porównywarki cen produktów. Użytkownik po wejściu na stronę internetową takiej porównywarki zostanie poproszony o wpisanie kwoty kredytu oraz liczby rat, w jakich zamierza to spłacić. I te dane wystarczą do tego, aby system kalkulatora w ciągu kilku sekund obliczył wysokości rat we wszystkich dostępnych bankach.

Wyniki można posortować w kolejności od najtańszej do najdroższej raty. Możemy wtedy na własne oczy zobaczyć jak bardzo różnią się od siebie oferty poszczególnych banków i być może jak dużo byśmy stracili gdybyśmy skorzystali z oferty pierwszego lepszego banku. W wynikach z kalkulatora doskonale widać również jak wraz ze wzrostem liczby rat spada ich wysokość oraz wzrasta całkowity koszt kredytu. Można sobie wtedy łatwo uzmysłowić, że nie opłaca się zadłużać w bankach na długi okres czasu. Im szybciej spłacimy dany kredyt tym mniej za niego zapłacimy.

Istnieją także nieco inne kalkulatory, które nie podadzą nam ofert konkretnych banków. Sami musimy wpisać takie wartości jak oprocentowanie, wysokość prowizji, kwotę kredytu oraz okres spłaty. Kalkulator wyliczy nam wtedy wysokość raty ale nie przypisze jej do danych banków. Jest to raczej opcja dla bardziej zaawansowanych i świadomych kredytobiorców.

Kredyt czy szybka pożyczka?

Kredyt czy szybka pożyczka?Wypełniając wniosek o kredyt gotówkowy pewnie nie raz byłeś zdziwiony tym jak wiele danych trzeba podawać na kolejnych etapach jego wypełniania. Bank żąda nie tylko naszych danych osobowych ale chce również wiedzieć ile zarabiamy i gdzie pracujemy. Niezbędne są także informacje o tym jakie koszty ponosimy prowadząc gospodarstwo domowe oraz ile osób posiadamy na utrzymaniu. Zostaniemy również skrupulatnie sprawdzeni w Biurze Informacji Kredytowej, czyli specjalnej instytucji powołanej do życia przez banki i parabanki. Gromadzi ona wszystkie informacje na temat kredytów udzielonych nam w przeszłości. Ich wysokość, rodzaj oraz przede wszystkim to, czy nie spóźnialiśmy się z płaceniem rat. Jeśli nie opłaciliśmy jakiejś raty w terminie to najpewniej wpis o tym pojawił się w bazie i może zaważyć na tym czy bank udzieli nam kolejnego kredytu.

Jeśli faktycznie tak się stało to zawsze jest możliwość skorzystania z firm udzielających pożyczek bez zbędnych formalności. Niektóre z nich nie będą sprawdzały naszej historii w BIK. Choć i tak zależy to oczywiście od wysokości ewentualnej pożyczki. Im większa jest ta kwota tym bardziej ostrożny staje się pożyczkodawca. Nie będziemy musieli również przedstawiać zaświadczeń z zakładu pracy o wysokości zarobków oraz rodzaju umowy. Wystarczy jedynie nasza deklaracja, że spłacimy pożyczkę w umówionym terminie. Brzmi pięknie? Niestety jest pewien minus. Otóż pożyczki takie są dużo wyżej oprocentowane niż tradycyjne kredyty bankowe. Sytuacja komplikuje się również w przypadku, gdy nie spłacimy pożyczki w terminie. Wtedy możemy narazić się na dodatkowe koszty, które sprawią, że pożyczka stanie się nieopłacalna.

Rezygnacja z umowy kredytowej

Pamiętajmy jednak, że z każdej pożyczki i kredytu możemy bez żadnych konsekwencji zrezygnować przed upływem 14 dni od daty zaakceptowania umowy. Nie musimy wtedy podawać powodu dla którego rezygnujemy. Taką możliwość umożliwia polskie prawo. Jedynym warunkiem jest zwrócenie całości pożyczonej kwoty w ciągu trzydziestu dni. Cały proces musi być jednak przeprowadzony na piśmie, najlepiej przy użyciu listów poleconych z opcją potwierdzenia odbioru.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here