W rzeczywistości sposób prowadzenia księgowości w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością różni się dość znacząco od pozostałych typów spółek, jakie spotkać można w Polsce. Przede wszystkim obsługa księgowa spółek zoo jest bardzo drobiazgowa i złożona, a do tego sposoby rozliczania się ze stosownymi organami wymagają odpowiedniego podejścia.

Księgowość w spółce z o.o.

W przypadku spółek z o.o. konieczna staje się kompleksową obsługa spółek, co wynika z jej specyfiki i sposobu prowadzania raportów czy rozliczeń. Pełna obsługa księgowa spółek zoo wiąże się zatem dla przedsiębiorcy z ponoszeniem wyższych kosztów (to jednak z wad prowadzenia działalności na zasadach tej spółki). W tym przypadku w zasadzie nie ma możliwości, aby w którymkolwiek aspekcie pójść na skróty i ułatwić sobie nieco prowadzenie księgowości spółki. Pełna księgowość w spółce z o.o. powinna być prowadzona zgodnie z ustawą o rachunkowości, dlatego też bardzo ważne jest, aby osoba, która tym się zajmuje na bieżąco aktualizowała i uzupełniała swoją wiedzę w tym zakresie (przepisy prawa dość często ulegają modyfikacjom, dlatego konieczne staje się podążanie za nimi). Prowadzenie w tym przypadku księgowości wymaga ogromnej skrupulatności, bowiem każda złotówka, jaka przejdzie przez ręce spółki w odpowiedni sposób będzie musiała zostać uwzględniona przy tworzeniu ewidencji.

Biuro rachunkowe czy doradca podatkowy?

Przedsiębiorcy chcący wkroczyć w działalność związaną ze spółką z o.o. niejednokrotnie zadają sobie pytanie, kto posiada na tyle wiedzy i kompetencji, że śmiało może prowadzić księgowość w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością? Najlepiej zajmie się tym ktoś nie będący w szeregach spółki, czyli doradca podatkowy bądź zewnętrzne biuro rachunkowe. Niezależnie jednak od tego, kto zajmie się księgowością, to w rzeczywistości w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością każdy z jej pracowników odpowiada za jej losy i kondycję finansową oraz rynkową. Przykład: jeśli księgi ewidencji prowadzone są przez osobę z zewnątrz, to wcale nie zwalnia kierownika spółki z obowiązku kontroli i odpowiedzialności za prawidłowość rozliczeń księgowych w spółce. Każdy, nawet najmniejszy błąd w prowadzeniu księgowych rozliczeń może pociągnąć spółkę do poniesienia odpowiedzialności karnej nawet, jeśli kierownictwo nie jest bezpośrednim winowajcą całej sytuacji.

Artykuł powstał we współpracy z GLC

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here