Gdy stajesz przed koniecznością poniesienia niespodziewanych wydatków przy jednoczesnym braku oszczędności na koncie osobistym to najprawdopodobniej będziesz zmuszony do zaciągnięcia kredytu gotówkowego. Jest to bodajże najpopularniejsza forma zdobycia dodatkowych środków pieniężnych. Banki chętnie ich udzielają, a Polacy chętnie się zadłużają przekraczając już barierę 600 miliardów złotych łącznego zadłużenia. Nic nie wskazuje na to aby trend wzrostowy miał się zahamować. Istotne z punktu widzenia naszego portfela jest to, aby nie korzystać z pierwszej lepszej oferty na rynku, lecz aby wybrać najkorzystniejszy kredyt jaki w tej chwili jest dostępny. Zanim jednak zaczniemy poszukiwania musimy wiedzieć czym tak naprawdę jest kredyt gotówkowy.

Rodzaje kredytów

Kredyty możemy podzielić na kilka grup. Nie jest to oczywiście sztywny podział i można go nieco modyfikować:

  • Kredyt hipoteczny – Jest to popularny rodzaj kredytu. Zaciągany jest w celu zakupu mieszkania bądź domu lub na inną inwestycję budowlaną. Zazwyczaj udzielane są an wysokie kwoty i na długi okres czasu. Nazwa kredytu wzięła się z rodzaju zabezpieczenia jakim jest hipotek ustanawiana na rzecz banku udzielającego kredytu.
  • Kredyt konsumpcyjny – Nazywany jest również kredytem gotówkowym. Kredytobiorca nie musi podawać celu na jaki zamierza przeznaczyć środki. Okres spłaty takiego kredytu zazwyczaj nie jest długi. W skrajnych przypadkach może wynieść 120 miesięcy. Zabezpieczeniem spłaty są dochody kredytobiorcy, które muszą być udokumentowane podczas składania wniosku kredytowego.
  • Kredyt konsolidacyjny – Jest to specjalny rodzaj kredytu przeznaczony na spłatę innych kredytów. Zasada działania jest bardzo prosta. Polega na połączeniu wszystkich kredytów w jeden i spłacie tylko jednej raty, często dużo niższej niż suma wcześniejszych rat. Jest to bardzo dobry sposób do wyjścia z pętli zadłużenia.
  • Karta kredytowa – Produkt finansowy, który pozwala nam zadłużyć się do pewnego limitu i w razie spłaty całej kwoty w umówionym terminie (zazwyczaj 30 dni) nie będziemy musieli spłacać jakichkolwiek odsetek czy prowizji.

Jak otrzymać kredyt gotówkowy?

Jak otrzymać kredyt gotówkowy?Aby otrzymać kredyt gotówkowy a banku będziemy musieli jedynie wypełnić wniosek kredytowy oraz poczekać na decyzję analityka bankowego. Decyzja ta zależy od wielu czynników. Głównie od naszej zdolności kredytowej oraz od historii w BIK. Zdolność zostanie obliczona na podstawie tego jakiej wysokości i z jakiego źródła otrzymujemy wynagrodzenie. Gdy odejmiemy od tego dotychczasowe zobowiązania i stałe wydatki gospodarstwa domowego to analityk bankowy będzie w stanie oszacować czy jesteśmy w stanie bez przeszkód spłacać kolejny kredyt. Najprawdopodobniej zostaniemy również sprawdzeni w bazie Biura Informacji Kredytowej pod kątem przeszłych zobowiązań kredytowych. Idealna sytuacja jest wtedy, gdy wszystkie dawne kredyty spłacaliśmy w terminie oraz jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Wtedy raczej nie mamy się czego obawiać.

Ile kosztuje kredyt?

Kredyty gotówkowe niestety nie są tanie. Względem chwilówek oczywiście dzieli ich przepaść, lecz same w sobie do najtańszych nie należą. Zawsze oddajemy bankowi więcej niż pożyczyliśmy. Wysokość opłaty zależy od aktualnej oferty banku oraz przede wszystkim długości spłaty. Im dłużej spłacamy dany kredyt, tym więcej będzie nas on kosztował. Dlatego w miarę możliwości warto jest wybierać opcję z jak najkrótszym czasem spłaty. Na koszt kredytu składa się jego oprocentowanie oraz prowizja. Łącznie wynosi on zazwyczaj ok. 20% w skali roku. Choć bez problemu odnajdziemy promocyjne oferty opiewające na 10%, lub w drugą stronę nawet na 40%!

Najkorzystniejszy kredyt – Jak go znaleźć?

Najkorzystniejszy kredyt - Jak go znaleźć?Aby znaleźć najkorzystniejszy kredyt jaki aktualnie jest oferowany na rynku warto zajrzeć do internetu. Nie polegajmy jednak tylko na stronach banków gdzie każda oferta będzie reklamowana jako ta najlepsza. Warto skorzystać z niezależnych blogów eksperckich, czy nawet poszukać informacji na forach internetowych. Niezwykle pomocne będą także rozmaite porównywarki i kalkulatory kredytowe gdzie bez problemu porównamy oferty wszystkich banków i będziemy w stanie wybrać te najbardziej korzystne. Dzięki obliczeniom z takich porównywarek poznamy nie tylko wysokość raty w przypadku danego kredytu lecz także jego całkowity koszt oraz wartość RRSO.

Chwilówka jako zamiennik dla kredytu

Gdy z różnych powodów otrzymamy w banku negatywną decyzję odnośnie udzielenia kredytu, zawsze możemy spróbować złożyć wniosek w firmie pożyczkowej udzielającej szybkich chwilówek. Ich otrzymanie jest dużo łatwiejsze niż uzyskanie kredytu. W większości przypadków nie będziemy musieli przedstawiać żadnych zaświadczeń. Niestety, w przypadku pożyczek ratalnych będziemy zmuszeni całościowo spłacić nieco więcej niż w przypadku kredytu w banku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here