Odpowiednie biuro rachunkowe dla Twojej firmy, jak szukać?

0
1134

Poszukiwania biura rachunkowego powinniśmy zacząć od określenia swoich potrzeb. Następnie sprawdzić oferty biur znajdujących się w okolicy i mogących zaspokoić wymagania naszej firmy. Podjęcie odpowiedniej decyzji i podpisanie umowy nie są jednak możliwe bez poznania zasad odpowiedniego wyboru biura rachunkowego. Co zatem powinniśmy wiedzieć?

Kto powinien odpowiadać za księgowość w firmie?

Każdy przedsiębiorca musi zdawać sobie sprawę, jak istotne są księgowość i rachunkowość w firmie. Trzeba jednak pamiętać, że każda działalność ma różne potrzeby. Na przykład, jeżeli prowadzimy małą lub średnią firmę, która jest dopiero w fazie rozwoju, to prawdopodobnie chcemy maksymalnie oszczędzić. Jeżeli obrót jest naprawdę mały, księgowością możemy zając się na własną rękę. Wiąże się to jednak z koniecznością poświęcenia czasu na naukę oraz na wykonywanie rozliczeń.

Znacznie lepszą opcją jest więc współpraca z biurem księgowym, które zatrudnia specjalistów od finansów oraz rachunkowości. W takiej sytuacji mamy pewność, że ktoś zawsze zadba o nasze rozliczenia podatkowe. Jak jednak wybrać odpowiednie biuro?

Oferta biur rachunkowych – jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym?

Określenie tego, w jaki sposób będzie prowadzona księgowość, jest wymagane już przy rejestracji działalności. Na szczęście zawsze może zostać zmienione. Przy wyborze najlepszego biura rachunkowego musimy zacząć od określenia, jakie zadania chcemy powierzyć zatrudnionym w nim specjalistom. Podstawowe usługi, oferowane w każdym biurze księgowym, to przede wszystkim prowadzenie ksiąg handlowych (wyliczanie należnych podatków, opracowanie polityki rachunkowości oraz zamknięcie ksiąg na koniec roku podatkowego).

Do podstawowych obowiązków należy również prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów (ewidencjonowanie operacji gospodarczych, sprawdzanie dokumentów, oraz sporządzanie rozliczenia rocznego), a także prowadzenie usługi kadrowo-płacowe (obliczanie miesięcznych zaliczek i składek oraz tworzenie list płac pracowników) i rozliczanie ryczałtu ewidencjonowanego. Wiele biur księgowych oferuje również specjalne usługi, które mają na celu pomoc przedsiębiorcom w podejmowaniu ważnych decyzji dotyczących prowadzeniu własnej działalności. Mowa tutaj o m.in. doradztwie biznesowym i doradztwie podatkowym.

Specjaliści ze sfery finansów dzielą się wtedy ze swoimi klientami najskuteczniejszymi sposobami na zmaksymalizowanie dochodów i zmniejszenie kosztów. Na pracowników dobrego biura księgowego możemy również liczyć w sytuacji, kiedy potrzebuje porad z zakresu zakładania, przekształcania i likwidacji firm. Wiele biur zajmuje się także doradztwem w zakresie pozyskiwania dodatkowego finansowania oraz pomaga w uzyskaniu kredytów firmowych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze biura księgowego?

Podpisanie umowy z biurem księgowym to powierzenie odpowiedzialności za finanse firmy zewnętrznemu podmiotowy, dlatego wymaga to ostrożności, aby wybrać odpowiednią firmę. To, czy biuro jest odpowiednim wyborem, możemy określić m.in. na podstawie przedstawionych uprawnień potwierdzonych dyplomami i udziałem w szkoleniach. Bardzo ważne jest także zapytanie o zakres ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Od 2004 roku każde biuro jest zobowiązane do posiadania takiego ubezpieczenia, jednak czasem różnią się one kwotą oraz zakresem.

Przed podpisaniem umowy musimy się upewnić, że ewentualne pomyłki w rozliczaniu z instytucjami podatkowymi zostaną w całości pokryte przez biuro rachunkowe Poznań. W czasach obowiązywania RODO trzeba również pamiętać o wyborze podmiotu, który odpowiednio dba o przetwarzanie i przechowywanie danych osobowych. Poza tym kluczowymi czynnikami są również doświadczenie oraz zakres usług oferowanych przez biuro.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here