Piaskowanie szkła, czy tyko nielicznym może kojarzyć się z piaskownicą? Z pewnością, wiele osób, które pierwszy raz słyszą ten termin, ma podobne skojarzenia. Piaskowanie to jedna z metod obróbki szkła. Być może, często widzieliśmy szkło piaskowane, tylko nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy. Na czym jednak polega proces piaskowania? Czy ma on praktyczne zastosowanie?

Jak wygląda piaskowanie szkła?

Piaskowanie szkła, czyli inaczej matowienie szkła jest procesem mechanicznym. Za pomocą specjalnej dyszy, strumień drobnego piasku, bezpośrednio oddziałuje na powierzchnię szkła. Taki proces powoduje, że szklana powierzchnia ulega zmatowieniu. Staje się chropowata i nieprzezroczysta. Dlaczego? Ponieważ, piasek powoduje, że zostają wyrwane mikroskopijne kawałeczki szkła. To wcale nie oznacza, że cała tafla szkła musi ulec zmatowieniu. Wystarczy część, która ma pozostać bez zmian, przykryć ochronną folią. Im dłużej trwa proces piaskowania, tym dany wzór staje się głębszy. Jak większość dziedzin, także piaskowanie uległo zautomatyzowaniu. Zainstalowane w automacie oprogramowanie pozwala sterować ruchem dyszy, względem tafli szkła. To, daję możliwość kreowania oryginalnych zdobień i napisów, a także cieniowaniu całej tafli. Nie byłoby to możliwe przy piaskowaniu ręcznym. Firmy takie jak: binglass.pl posiadają wiele szablonów, które mogą przypaść do gustu, nawet bardzo wymagającym klientom. Na piaskowanie szkła, nie ma wpływu wielkość czy kształt szklanej tafli. Mamy tutaj naprawdę pole do popisu.

Zastosowanie szkła piaskowanego

Bez wątpienia, sam proces piaskowania szkła jest intrygujący. Pytanie tylko, czy ma on jakieś praktyczne zastosowanie? Możliwość uzyskania oryginalnych tafli szkła jest prawdziwym, dekoracyjnym i architektonicznym udogodnieniem. Szkło piaskowane może ozdabiać nie tylko domy, ale i pomieszczenia biurowe czy budynki użyteczności publicznej. Jeśli zależy nam nowoczesnym desingu, warto przeanalizować czy nie można by, wykorzystać tego procesu. A ściany, drzwi lub balustrady? Nie ma problemu, także takie elementy mogą powstać ze szkła piaskowanego. Jak już wcześniej wspomniano, nie musimy od razu piaskować całej powierzchni, możemy wybrać tylko część powierzchni, która ulegnie zmatowieniu. Marketing wciąż się rozwija, dlaczego by więc, nie zastosować formy reklamy na szkle? Szkło to świetny nośnik informacji. Dzięki piaskowaniu, możemy otrzymać każde logo i napis, który będzie przyciągał klientów i zachwycał oryginalnością. Efektowne wnętrza w wielu apartamentach, zyskują dodatkowego uroku dzięki piaskowanym taflom szkła. Jeśli mamy upodobanie w awangardowym wystroju, szkło piaskowane może być jednym z elementów, które pomogą nam osiągnąć zamierzony efekt.

Szkło piaskowane i słońce

Szkło piaskowane, mimo zmatowienia nadal przepuszcza i rozprasza promienie słoneczne. Jeśli więc, chcemy z takiego szkła wykonać ścianki działowe, możemy otrzymać elegancki wystrój i efekt optycznego powiększenia pomieszczenia. Szczególnie zyskują, na tym efekcie przestronne pokoje, w których zależy nam na wygospodarowaniu różnych stref np. biurowej lub sypialnej. Mniej związane z budownictwem, lecz warte wspomnienia są także meble i dekoracje wykonane ze szkła piaskowanego. To modny dodatek wielu mieszkań i domów. Szkło, które zostało poddane zmatowieniu dopiero zyskuje na popularności, dlatego to istotne by przy jego wyborze korzystać ze sprawdzonych i doświadczonych producentów. Posłużą oni dobrą radą i pomogą w dobraniu szkła do naszych upodobań. Wiele takich firm można znaleźć w Internecie np. binglass.pl. Profesjonalne firmy współpracują m.in. z projektantami wnętrz i developerami, co pozwala na dokładne zrealizowanie wizji klienta.

Podsumowanie

Szkło piaskowane na wiele zalet. Dzięki temu, mamy szeroki wachlarz możliwości zastosowania go w budownictwie i aranżacji wnętrz. Czy jest to jednak jedyna metoda obróbki szkła? Nie, mamy jeszcze inne opcje. Jedną z ciekawych opcji, dostępnych również w ofercie binglass.pl jest fusing. Na czym on polega? Szkło jest gięte, kształtowane i barwione, podczas obróbki termicznej i wtapianiu różnych emalii oraz pigmentów. Takie tafle szklane mogą być wykorzystane w produkcji drzwi, ścianek działowych lub przeszklenia okien. Oczywiście, pełnią też funkcje dekoracyjne. Jeśli marzyliśmy o pięknych, wyszlifowanych krawędziach szkła to, będziemy zachwyceni metodą fazowania szkła. Proces ten ma wyłącznie wpływ na zwiększenie efektów wizualnych, samo szkło nadal pozostaje w nienaruszonym stanie. Wszystkie wspomniane metody obróbki szkła, pozwalają na uzyskanie produktów spełniających najróżniejsze wymagania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here