Pożyczki bankowe to bardzo bezpieczna forma pozyskiwania środków pieniężnych na realizację celów konsumpcyjnych. Przyznawanie pożyczek przez banki, jest kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Stąd też wysokie wymagania, jakie banki stawiają przez pożyczkobiorcami. Pieniądze uzyskane z tytułu pożyczki można przeznaczyć na każdy dowolny cel, o ile nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. O pożyczkę w banku możesz wnioskować drogą online, bez wychodzenia z domu. To oferta skierowana do osób ceniących sobie wygodę i swój czas.

Czym charakteryzują się pożyczki bankowe?

pożyczki bankoweW jaki sposób można scharakteryzować pożyczki bankowe? Przede wszystkim pożyczki udzielane przez banki są w inny sposób regulowane prawnie niż kredytu. W przypadku pożyczek zastosowanie mają zapisy Kodeksu Cywilnego. Pożyczkodawcą niekonieczne musi być bank. Pożyczek udzielać mogą również firmy pożyczkowe, SKOK-i, podmioty gospodarcze, oraz osoby fizyczne. W przypadku banków zasady udzielania pożyczek są zbliżone to procedur jakie należy spełnić, aby uzyskać kredyt. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że banki muszą stosować się do norm ostrożnościowych, które wydaja Komisja Nadzoru Finansowego w formie rekomendacji. A KNF traktuje tak samo pożyczki, jak i kredyty. Dlatego też, aby uzyskać pożyczkę w banku trzeba spełnić określone wymogi.

Formalności związane z uzyskaniem pożyczki

Jak uzyskać pożyczkę w banku? Przede wszystkim należy wypełnić wniosek o pożyczkę. Co ważne – nie trzeba osobiście udawać się do placówki bankowej. To zostawmy wielbicielom takiego sposoby załatwiania wszelkich formalności. Obecnie można to zrobić drogą internetową, bez wychodzenia z domu. Wniosek znajdziemy na stronie internetowej wybranego przez nas banku. Jego wypełnienie jest proste. Wystarczy podać swoje dane osobowe, a także określić charakter zatrudnienia i wysokość miesięcznych zarobków. Będzie trzeba również podać ilość osób jakie są na naszym utrzymaniu, oraz określić charakter swoich aktualnych kredytów, które spłacamy. Dodatkowo z pewnością bank będzie od nas wymagał przesłania skanu dowodu osobistego oraz zaświadczenia o zatrudnieniu. Po spełnieniu tych wszystkich formalności, pozostaje nam czekanie na decyzję banku.

Wymogi stawiane pożyczkobiorcom

NA podstawie danych jakie wpiszemy we wniosku o pożyczkę, bank przeprowadzi analizę naszej zdolności kredytowej. Dzięki temu podejmie decyzję o tym , czy przyznać nam pożyczkę. Jakie warunki należy spełnić, aby móc oczekiwać pozytywnej decyzji banku? Przede wszystkim powinniśmy wykazać się zarobkami na odpowiednim poziomie. Bank weźmie również pod uwagę charakter naszego zatrudnienie – zwłaszcza to, czy pracujemy na umowę na czas określony, czy też nieokreślony. Oczywiście znaczenie będzie miało również to, ile aktualnie spłacasz kredytów, jakiej są wysokości i jak prezentuje się suma wszystkich rat miesięcznych. Musisz być również świadom tego, że bank prześwietli twoją historię kredytową w bazie BIK. Jeśli byłeś nierzetelnym kredytobiorcą i zalegałeś z płatnościami, raczej nie masz szans na pożyczkę w banku.

Pożyczka – jakie koszty?

pożyczki bankoweZ jakim kosztami należy się liczyć przy zaciąganiu pożyczki? Zdecydowanie największy wpływ na koszt pożyczki maja odsetki. Ich wysokość zależy od oprocentowanie nominalnego. Nie może jednak ono przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej. Wysokość oprocentowania zależna jest w dużej mierze od wysokości stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. W przypadku oprocentowania zmiennego punktem odniesienia może być WIBOR, czyli oprocentowanie, które obowiązuje na rynku międzybankowym. Oczywiście odsetki to nie wszystko – na koszty pożyczki wpływają również inne opłaty. Mamy tu na myśli prowizję i opłatę przygotowawczą. Dodatkowych kosztem może być również ubezpieczenie pożyczki.

Kalkulator pożyczkowy

Jak wybrać najlepszą ofertę pożyczki bankowej? Możesz skorzystać z pomocy prostego narzędzia jakim jest kalkulator pożyczkowy. W internecie znajdziesz mnóstwo tego typu narzędzi służącym do porównywania ofert pożyczkowych. Ważne, aby korzystać tylko z tych profesjonalnych. Tylko kalkulatory z instrukcją obsługi są warte uwagi. Jest to o tyle ważne, że nieodpowiednie wprowadzenie danych do kalkulatora może zupełnie wypatrzyć nam jego wyniki. W kalkulatorze wystarczy, ze wprowadzimy podstawowe dane – kwotę pożyczki, oprocentowanie i czas spłaty, a ten wyliczy nam podstawowe parametry pożyczki. Dzięki niemu dowiemy się ile rat i jakiej wysokości będziemy musieli spłacać. Musimy jedna oczywiście pamiętać, że są to dane szacunkowe i mogą się różnić od oferty banku. Kalkulator zaprezentuje nam suche dane, bez żadnej interpretacji. To od naszej wiedzy ekonomicznej będzie zależało, w jaki sposób odczytamy te wyniki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here