Pożyczki internetowe to bardzo wygodny sposób na pozyskanie dodatkowej gotówki. Nie musisz już stać w kolejce w banku. Wystarczy, że masz komputer i dostęp do internetu. Bez wychodzenia z domu, w komfortowych warunkach możesz wypełnić wniosek online i czekać na decyzję o przyznaniu pożyczki. Jeszcze nigdy korzystanie z ofert bankowych nie było tak proste. O pożyczkę możesz wnioskować również w firmie pożyczkowej. Procedura jest bliźniaczo podobna. Wypełnienie wniosku jest łatwe i z pewnością szybko sobie z tym poradzisz. Pieniądze mogą trafić na twoje konto nawet już po kilkunastu minutach, dzięki systemowi szybkich płatności internetowych. Lektura tego artykułu da ci odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące pożyczek internetowych.

Pożyczka – definicja

pożyczki internetoweZgodnie z obowiązującą definicją pożyczka to operacja, która polega na udzieleniu przez pożyczkodawcę pożyczkobiorcy określonej sumy pieniędzy. Zasady udzielania pożyczek są określone w zapisach Kodeksu Cywilnego. Pożyczkodawcą może być bank, SKOK, firma pożyczkowa, podmiot gospodarczy, czy też osoba fizyczna. Kodeks Cywilny bardzo ogólnie określa warunki jakie muszą być spełnione przy pożyczce. W zasadzie najwięcej w tej materii zależy od tego, na co obie strony zgodzą się w umowie. Teoretycznie możliwe są pożyczki bezzwrotne, a także pożyczki nie obejmujące środków pieniężnych, ale np. określone przedmioty. Tradycyjne pożyczki w Polsce udzielają banki i firmy pożyczkowe. W przypadku banków zasady udzielania pożyczek są jeszcze kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego, która nakłada na banki normy ostrożnościowe. Banki muszą się do tych rekomendacji stosować.

Pożyczki internetowe

Gdzie najlepiej wnioskować o pożyczki internetowe? Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe umożliwiają uzyskanie pożyczki drogą internetową. Jest to niezwykle proste i wygodne. Bez wychodzenia z domu, przy komputerze można wypełnić wniosek o pożyczkę i czekać na decyzję pożyczkodawcy. Procedura jest maksymalnie uproszczona. We wniosku musimy podać przede wszystkim nasze dane osobowe i informację o zatrudnieniu i naszych zarobkach. W przypadku banków, może okazać się koniecznością przesłanie skanu dowodu osobistego i zaświadczenia o zatrudnieniu. Po tym wszystkim pozostaje nam czekanie na decyzję pożyczkodawcy.

Kto może dostać pożyczkę online?

W przypadku firm pożyczkowych warunki uzyskania pożyczki są znacznie uproszczone. Wystarczy dysponować dowodem osobistym. Szanse na pożyczkę mają osoby o niskich zarobkach, zadłużone, a nawet te, które nieterminowo spłacają swoje zobowiązania finansowe. Firmy pożyczkowe bardzo elastycznie podchodzą do zdolności kredytowej swoich potencjalnych klientów. Niektóre z nich nie analizują nawet zdolności kredytowej pożyczkobiorców w bazie BIK. To otwiera furtkę osobom znajdującym się w pętli długów, do uzyskania dodatkowej gotówki. W przypadku banków sprawa jest bardziej skomplikowana. Analiza historii kredytowej w BIK to podstawa podczas oceniania naszej zdolności kredytowej.

Która oferta jest najlepsza?

pożyczki internetoweBez wątpienia najlepsza dla pożyczkobiorcy będzie pożyczka najtańsza. A jeszcze lepiej jak pożyczka jest darmowa. Taka sytuacja zachodzi w przypadku pierwszych darmowych chwilówek oferowanych przez firmy pożyczkowe. W ty wypadku jeśli spłacimy całą pożyczkę w określonym terminie, nie zapłacimy absolutnie żadnych kosztów. Należy jednak pamiętać, że jest to oferta promocyjna skierowana tylko do nowych klientów. Przy ofertach standardowych oczywiście naliczane są koszty. Jak wybrać więc najtańszą pożyczkę. Spróbujmy je ocenić przy pomocy parametru RRSO. To tzw. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Współczynnik ten zawiera w sobie zarówno oprocentowanie nominalne, jak i prowizję, opłatę przygotowawczą, czy też marżę. O ile porównujemy nim zbliżone do siebie oferty pod względem kwoty pożyczki i okresu kredytowania, to jest on dobrym narzędziem do oceny, która pożyczka jest faktycznie tańsza.

Raty pożyczki

Co prawda rata pożyczki nie jest jej kosztem, tylko wynika z kosztów i okresu kredytowania, to jednak ma bezpośrednie przełożenia na miesięczny budżet pożyczkobiorcy. Zbyt wysoka rata może bowiem zachwiać płynnością finansową osoby spłacającej pożyczkę. Raty pożyczkowe mogą być równe i malejące. Raty równie nie zmieniają się przez cały okres spłaty pożyczki. Tak samo jest z harmonogramem spłat, który pozostaje niezmienny. Jak natomiast wygląda sytuacja przy ratach malejących? Ulegają one zmniejszenia wraz z upływem czasu. Z każdym miesiącem płacimy mniejszą ratę. Wynika to z tego, że odsetki naliczane są od kapitału, który pozostał nam jeszcze do spłaty. A ponieważ jest go co raz mniej, to i rata jest niższa. Dla pożyczkobiorcy oczywiście ta druga opcja jest znacznie korzystniejszym rozwiązaniem.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here