Wzięcie kredytu to jedno z poważniejszych zobowiązań finansowych, na jakie się decydujemy. Niezależnie jednak od tego, na co chcemy pożyczyć pieniądze, należy przed podjęciem ostatecznej decyzji wszystko dokładnie przemyśleć. Dotyczy to nie tylko banku, wysokości kredytu czy jego oprocentowania, ale i rodzaju rat. Jakie wyróżniamy? Czym się charakteryzują? Która opcja ratalna jest lepsza?

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to jedna z popularniejszych form zapożyczeń dostępna w bankach. Instytucja finansowa, jaką jest bank wypłaca je na wniosek klienta i na określonych zasadach. Kredyt gotówkowy może być na dowolny cel, co za tym idzie, nie ma potrzeby, by we wniosku zdawać relacje z tego, co za te pieniądze chce się kupić. Rzecz jasna trzeba spełniać szereg innych warunków, jak stałość i wysokość dochodu czy inne wytyczne.

 
Gdy decydujemy się na wzięcie kredytu, zazwyczaj szukamy najlepszej możliwej oferty, którą może zaproponować nam dany bank. Aby to było łatwiejsze, najlepiej korzystać z porównywarek kredytowych dostępnych w sieci, między innymi www.pożyczki-online.pl/kredyty-gotowkowe/. To pozwoli nam na zweryfikowanie ofert i znalezienie tej najkorzystniejszej dla nas. Oczywiście trzeba też wiedzieć na co zwracać uwagę, gdy szukamy kredytu.

Na co zwracać uwagę biorąc kredyt?

Jest kilka ważnych szczegółów, na które należy zwrócić uwagę jeszcze na etapie poszukiwań najlepszej oferty kredytu gotówkowego. Zazwyczaj zwracamy uwagę na oprocentowanie, jednak to nie ono jest najistotniejsze. Bardzo ważna jest wysokość RRSO, to jest Rocznej Rzeczywistej Stopy Oprocentowania. To ona będzie zawierała w sobie wszystkie koszty danego kredytu i po wyliczeniu pokaże ile rzeczywiście będziemy musieli oddać bankowi.

 
Inną ważną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę to czas spłaty oraz wysokość rat. Należy tutaj także pamiętać o tym, że mamy do wyboru dwa typy rat: równe oraz malejące. Czym się między sobą różnią?

Co to są raty równe?

Raty, czyli to ile będziemy miesięcznie spłacać nasz kredyt (wlicza się w nie zarówno część kapitałową, jak i odsetkową), mogą być równe lub inaczej nazywane uśrednionymi. Ten typ spłaty oznacza, że przynajmniej w teorii wysokość raty do spłacenia będzie taka sama przez cały okres kredytowania. Cieszy się ona bardzo dużą popularnością, a przez banki traktowana jest jako ta mniej ryzykowna. Do tego w pierwszych latach kredytowania, raty są zdecydowanie niższe od rat malejących.

 
Trzeba jednak pamiętać, że raty równe nie zawsze muszą być takie same. Co to oznacza? Stała wysokość rat zależy przede wszystkim od stawki WIBOR, a jej spadek lub wzrost może wpłynąć na wysokość rat. Inna kwestia to proporcje. W ratach malejących, początkowe lata spłaty kredytu składają się praktycznie wyłącznie z części odsetkowej, dopiero potem proporcja się odwraca i kredytobiorca zaczyna spłacać właściwą kwotę kredytu.

Co to są raty malejące?

Raty malejące, jak sama nazwa wskazuję polegają na tym, iż z upływem czasu i kolejnymi spłatami wysokość rat staje się coraz mniejsza. Jaki jest haczyk? Żeby z czasem płacić mniej, najpierw trzeba płacić więcej, innymi słowy początkowe lata kredytowania wiążą się ze zdecydowanie wyższymi ratami niż w przypadku rat równych i dopiero później zaczynają one maleć. Różnica dotyczy także proporcji części kapitałowej i odsetkowej, gdzie to pierwsze jest stałe przez cały okres spłaty, a drugie z czasem maleje.

 
Minusem raty malejącej jest to, że zaniża ona zdolność kredytową, ponieważ przy jej wyznaczaniu brane są pod uwagę początkowe kwoty raty, czyli te najwyższe.

Co wybrać – raty równe czy malejące?

Większość ludzi wybiera raty równe, ponieważ to daje większą szansę na otrzymanie kredytu w ogóle. Mając niewielką zdolność kredytową lepiej nie decydować się na raty malejące. Jeżeli jednak o pieniądze ubiegają się osoby w dojrzałym wieku i z ustabilizowaną sytuacją i stałym dochodem (np. emeryturą), raty malejące mogą być lepszym rozwiązaniem, ponieważ z upływem czasu ich spłata będzie po prostu lżejsza. Zanim więc zdecydujemy się pójść do banku, najlepiej jest przemyśleć wszystkie dostępne warianty i przeliczyć dokładnie na jaki kredyt nas stać i która opcja ratalna będzie dla nas bardziej korzystna.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here