Na sam początek zastanówmy się w jak wielu sytuacjach potrzebujemy mleka. Czy nie stało się ono podstawowym artykułem spożywczym w każdej kuchni? Odpowiedź wydaje się oczywista. Jak to się dzieje, że mleko które kupujemy nadaje się spożycia? Jaką drogę musi przebyć zanim trafi na sklepowe półki? Czy to ma w ogóle jakieś znaczenie?

Schładzalniki do mleka – czym są?

Każde gospodarstwo mleczarskie ma obowiązek odpowiednio przechowywać mleko zanim trafi ono do mleczarni. Jak dowiadujemy się od specjalistów z firmy CentrumRolnictwa.pl mleko od krowy musi zostać schłodzone w ciągu dwóch godzin od udoju. Z temperatury 35 stopni Celsjusza musi uzyskać temperaturę 6-8 stopni Celsjusza. W ten sposób w mleko nie zachodzą procesy fermentacyjne, które uniemożliwiłby nam jego spożycie. Chłodzenie mleka w chłodniach do tego przeznaczonych jest więc niezbędne aby zachować jego wartości odżywcze. Podstawową rolą schładzalnika jest więc schładzanie i przechowywanie mleka do momentu odbioru go przez mleczarnie. Przede wszystkim chłodnie możemy podzielić na dwa rodzaje: zamknięte i otwarte. Nie różnią się one swoim głównym zadaniem, jednak chłodnie zamknięte mają dodatkowo myjnie automatyczne. Regularne kontrolowanie poziomu higieny w zbiorniku jest bardzo ważne. A zamknięte schładzalniki znacznie ułatwiają i przyspieszają ten proces.

Jak są zbudowane schładzalniki do mleka?

Schładzalniki składają się z dwóch zbiorników. Wewnętrznego i zewnętrznego. Ich budowa pomaga zachowywać niską temperaturę nawet w razie ewentualnej hierarchii. Bardzo ważnym elementem jest agregat chłodniczy, bez niego schładzanie byłoby niemożliwe. Warto przy montowaniu schładzalników dobrze przemyśleć jego położenie. W zbiornikach zamkniętych dobrze jest poświęcić czas na zapoznanie się z automatyczną myjnią. Obsługa chłodni jest łatwym zajęciem, często można to wykonywać nawet zdalnie. Kolejnym cennym elementem chłodni jest mieszadło. Musi być co najmniej jedno. Mieszanie mleka sprawia, że jest ono jednorodne i ma taką samą temperaturę. Ciekawym, choć nieobowiązkowym elementem są również wymienniki ciepła. Pozwalają one na odzyskiwanie energii, którą można później wykorzystać w gospodarstwie.

Jak dokonać wyboru schładzalnika?

Z całą pewnością każdemu hodowcy zależy na dokonaniu dobrego wyboru. Tutaj nieocenieni są wykwalifikowani pracownicy firm oferujących schładzalniki do mleka. Mają oni dostęp do najnowszych modeli, ale i potrzebną wiedzę by mądrze doradzić. Na pewno trzeba przemyśleć jaką ilość mleka będzie trzeba schładzać, ilu mamy pracowników do kontrolowania czystości chłodni czy ile miejsca w gospodarstwie możemy przeznaczyć na schładzalniki. Jeśli szukalibyśmy trochę tańszego rozwiązania, moglibyśmy przemyśleć kwestię używanych chłodni do mleka. Profesjonalne firmy są w stanie nawet objąć je na pewien czas gwarancją. Schładzalniki w przypadku dalszego rozwoju można wymieniać albo trochę ulepszać. Z pewnością to niezbędne i ekologiczne rozwiązanie dla każdego gospodarstwa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here