Wielu osobom może wydawać się że komornicy opływają w luksusach oraz śpię na pieniądzach. Takie opinie występują Wśród licznych grono osób, a komornik uchodzi za osoby, która wyzyskuje i dorabia się na cudzym majątku. Prawda jest jednak taka, że chociaż jego praca nie jest lubiana, ale jest bardzo potrzebna społeczeństwo. Czy będąc komornikiem możemy dobrze zarobić znak zapytania od czego będą zależały zarobki komornika? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/komornik-ile-zarabia/

Z czego zależą obowiązki komornika?

Ogólnie że będą one zależały od szczebla kariery zawodowej. Innymi czynnikami podnoszącymi zarobki będzie to czy wybierzesz aplikację komorniczą czy jesteś asesorem. Zarobki znacznie wzrosną w momencie, kiedy stajemy się pełnoprawnymi komornikami. Istotny wpływ ma również miejsce zatrudnienia. Istnieją bowiem mniejsze bądź większe kancelarie komornicze o większym czy mniejszym statusie finansowym. To również ma duży wpływ na wysokość wynagrodzenia.

Co składa się na pensję komornika?

Na jego pensję będzie składało się otrzymywanie pieniędzy z kilku źródeł. Pracując w takim zawodzie będziemy mieli taką możliwość. Otrzymujemy pensje z kancelarii komorniczej za wykonanie swojej pracy, ale również zarabiamy na swojego rodzaju prowizji. Wynosi ona 10% od każdego z zajętego legalnie majątku dłużnika. Nie ma znaczenia czy był to majątek zajęty w formie pieniężnej czy wybrany bezpośrednio z konta bankowego. Tak samo wygląda to jeżeli egzekucja dotyczy nieruchomości czy ruchomości. Są tutaj narzucone jednak pewne ograniczenia. Nie możemy otrzymać za sprawę mniej niż 300 zł, ani więcej niż 50000 zł. Wyjątek stanowi sytuacja, w którym dłużnik zwróci całą kwotę nam do ręki lub wyrówna należność w ciągu miesiąca w formie przelewu. Wówczas sprawy otrzymujemy jedynie 3% wartości długu.

Na ile może zatem liczyć komornik?

4 lata temu mediana komornika wynosiła około 16 zł brutto miesięcznie. Badania uwzględniały komorników ze wszystkich szczebli zawodowych oraz w różnych kancelarii. Nieco nowsze dane, ponieważ dwóch lat temu pokazują, że najlepiej będą zarabiały kancelarii znajdujący się w dużych miastach. Przede wszystkim w Warszawie, ponieważ tam kancelaria zarobi aż 403000 zł rocznie. Dużo mniej, bo 310000 złotych rocznie będą zarabiały miasta takie jak Poznań, Białystok czy Wrocław. Miastem, w którym kancelaria komornicza zarobi najmniej, ponieważ powyżej 200 000 zł jest Rzeszów. 

Zobacz też: http://www.advans.pl/komornik-lepsze-praca-etacie-wlasna-dzialalnosc-gospodarcza/

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here