Pojęcie vintage przeplata się co jakiś czas w rozmowach, mówi się o stylu vintage, ubraniach vintage, meblach vintage, dywanach vintage, tapetach vintage, dodatkach vintage. Trend ten ma swoje źródło w poprzednich dekadach, a szczególnie podpatruje się rozwiązania od lat 50 ubiegłego stulecia. Słowo „vintage” znaczy między innymi „zabytkowe” i rzeczywiście, często na taki nurt, decydują się osoby, które z nostalgią patrzą w przeszłość. Stworzenie klimatu vintage w domu lub mieszkaniu jest dość trudną sztuką. Nie chodzi przecież o to, żeby zapchać całe mieszkanie upolowanymi starymi meblami, ale o to, żeby osiągnąć oryginalne wnętrze. Trudnym zadaniem jest umiejętność połączenia starych elementów z nowymi w taki sposób, żeby osiągnąć trend vintage.

Jak powinien wyglądać salon w stylu vintage?

W poprzednim wieku w dużym, przestronnym z dużymi oknami salonie gościły meble na chromowanych lub drewnianych nóżkach, tapicerowane wygodne fotele, prosty stół typu „patyczak” lub ława. Szafki były na tyle pojemne z dużą ilością drzwiczek i szuflad, że pozwalały przechowywać sporą ilość przedmiotów. Ściany ozdobione były jednolitym kolorem farby lub barwną tapetą. Podłoga wyłożona była drewnianym parkietem albo inną formą drewna. Wzorując się na przeszłości i chcąc osiągnąć styl vintage, można znaleźć używane albo kupić nowe meble wykonane z drewna i metalu. Nie jest ważny ich kształt i rozmiar, chodzi tylko o to, żeby dobrze komponowały się z pozostałą częścią salonu. W salonie bardzo dobrze sprawdzą się duże sofy, narożniki, drewniane krzesła i proste stoły. Co prawda, różnią się trochę od wcześniejszych modeli, ponieważ mają akcenty nowoczesności, ale dalej przypominają meble z czasów PRL. Nie jest powiedziane, że aby uzyskać efekt vintage, trzeba korzystać tylko ze starych mebli. Nie chodzi przecież o stworzenie muzeum, więc śmiało można wymiksować starsze egzemplarze z nowymi.

Wzory dywanu do salonu w stylu vintage

Niewyobrażalne jest na przykład, żebyśmy w świeżo urządzonym salonie położyli stary dywan. Nie byłoby to ani estetyczne, ani higieniczne, ani zdrowe. Na rynku można wybrać dywany, które wytwarzane są za pomocą nowoczesnych technologii. Za pomocą przetarć i specjalnej struktury, uzyskuje się efekt postarzenia dywanu. Nie ma jednego charakterystycznego wzoru i koloru dywanu, który pasowałby do mody vintage. Według własnych upodobań można wybrać dywan w stonowanych (beżowy, szary, brązowy) albo żywych (granatowy, czerwony, zielony, niebieski) kolorach. Jeśli chodzi o wzory dywanów, to wybór jest bardzo szeroki, od wzorów orientalnych, różnego rodzaju przetarć po postarzałe deski albo kamień. Dywan w salonie zaprojektowanym na styl vintage nie powinien zajmować całej podłogi, bo zakryłoby się wtedy całą drewnianą, być może specjalnie postarzaną podłogę.

Harmonia między podłogą a ścianami

Wiele osób decyduje się na drewniany parkiet, który ma tę zaletę, że posłuży na lata, a w razie potrzeby można go wycyklinować. Bez względu na wybrany trend urządzenia pokoju, ważne jest żeby zachować harmonię między podłogą a ścianami. Zamiast malować ściany, można wybrać prostą i funkcjonalną tapetę. Tapety vintage często posiadają powtarzalny, regularnie rozmieszczony wzór na przykład kwiatowy lub geometryczny. Pastelowe, delikatne kolory tapet nadają każdemu pomieszczeniu ciepła i przytulności.

Jak wygląda łazienka vintage?

Decydując się na montaż sanitariatów z charakterystycznymi elementami, uda nam się sięgnąć do korzeni z dawnych lat. Jednym z takich produktów będzie wolnostojąca wanna, najlepiej stojącą na nóżkach albo monolityczny model. Czasem mamy jednak tak małe łazienki, że nie ma możliwości wstawienia wanny, jedynym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa z baterią w stylu retro. Żeby bardziej pasowała do starodawnego stylu, można zamontować szklane drzwi albo ścianki z czarnymi ramkami. Jeśli chodzi o umywalkę, to może być ona wisząca albo zamontowana na konsoli. Niezbędnym elementem będzie ozdobny syfon stylizowany na dawniejsze czasy. Dla dobrego hydraulika instalacja grzejnika rurowego o połączeniach kolankowych, żeberkowego lub miedzianego, nie będzie stanowić najmniejszego problemu. Jeśli chodzi o podłogę, to najlepiej sprawdzą się płytki drewnopodobne lub imitujące kamienie. Żeby nadać klasycznego klimatu, to ściany można pomalować, a na jednej ze ścian być może zastosować tapetę flizelinową, odporną na zmywanie z wyjątkowym wzorem pasującym do trendu vintage.

Kuchnia w stylu vintage

Mało kto, chciałby wyremontować mieszkanie i korzystać ze starych mebli w kuchni. Z tego względu wiele osób zamiast trendu vintage, wybiera retro w kuchni. Dzięki temu dalej zachowuje się stary akcent, jednak korzysta się z nowych mebli i urządzeń, na przykład sprzętu AGD. Jasne, kuchenne, technologicznie postarzane meble w połączeniu z dodatkami w stylu retro lub vintage stworzą przytulne miejsce, w którym domownicy z przyjemnością będą przyrządzać smaczne posiłki. Jeśli kuchnia jest na tyle duża, że zmieści się tam stół, to idealnym rozwiązaniem będą metalowe lub drewniane krzesła. Jeśli zmieści się tam mały prosty stolik, to zamiast krzeseł, można postawić proste, drewniane taborety.

Styl vintage jest stylem, który kojarzy nam się z czasami, do których niechętnie wracamy pamięcią. Okazuje się jednak, że urządzone w tamtym czasie mieszkania były bardzo praktyczne i funkcjonalne. Coraz więcej osób to dostrzega i zaczyna doceniać projektantów z tamtych czasów podpatrując ich pomysły wnętrzarskie.

Artykuł opracowany przy współpracy z serwisem Kolekcjonerzy-Kraków.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here