XXI wiek to czasy, w których dość trudno nam jest znaleźć dobrze płatną pracę. Dlatego też każdy zastanawia się, jakie najlepiej ukończyć studia, w jakie kursy inwestować czy czego się uczyć tak, aby osiągnąć satysfakcję zawodową i finansową. Duże pole do popisu w tym zakresie posiada zawód notariusza. Kim jest notariusz i jak nim zostać?

Notariusz – kto to jest?

Każdemu z nas nieraz pewnie zdarzyło się przejść obok kancelarii notarialnej, nie mówiąc już o tym, że często załatwiamy tam wiele spraw. Każdy zatem zapewne słyszał już zdanie, że kancelaria notarialna to miejsce, w którym można się dorobić, praca jest spokojna i nie nazbyt męcząca. Czy jednak tak jest w istocie?

Wytłumaczmy najpierw, kto to jest w ogóle notariusz. Otóż jest to pracownik kancelarii notarialnej. Co należy do jego zadań? Przede wszystkim sporządzanie przeróżnych dokumentów – aktów notarialnych, aktów poświadczenia, oświadczeń, protokołów, protestów weksli, wypisów, odpisów, projektów itd. Do tego dochodzi dbałość o majątek klienta. Słowem pracy jest naprawdę dużo i w zasadzie jest to praca siedząca.

Kancelaria notarialna – specyfika pracy

Warto jeszcze określić, jak w zasadzie wygląda taka praca w kancelarii notarialnej. Otóż przede wszystkim jest to praca obarczona naprawdę dużą odpowiedzialnością. Kancelaria notarialna bowiem to miejsce, w którym dochodzi do poświadczeń prawdy bardzo istotnych dokumentów czasem dotyczących ogromnych sum pieniędzy albo i nawet bez mała mających wpływ na życie drugiej osoby.

Każdy pracownik kancelarii notarialnej musi być zatem przede wszystkim niezwykle sumienny. Ponadto notariusza musi także charakteryzować zdolność do samodzielnej pracy oraz do podjęcia ogromnej odpowiedzialności. Nie zaszkodzi także nawet pewna doza pedantyzmu.

Jak pracować w kancelarii notarialnej?

Za tą odpowiedzialnością kryją się jednakże godne zarobki, zatem nie brak chętnych na podjęcie się tego zawodu. Pamiętajmy jednak, aby wcześniej dokładnie określić, czy na pewno się do niego nadajemy. Jeśli tak, to jak wygląda droga do bycia notariuszem?

Przede wszystkim należy ukończyć trudne studia prawnicze. Następnie konieczna jest aplikacja notarialna. Tu warto dodać, że trudno się na nią dostać i nie każda kancelaria notarialna chce przyjmować aplikantów. Co więcej po aplikacji konieczne są dwa lata pracy na stanowisku asesora…

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here