Nie ulega wątpliwości, że kredyt ekologiczny to obecnie jeden z popularniejszych produktów w zakresie wspierania transformacji energetycznych małych i średnich przedsiębiorstw. Umożliwia on uzyskanie premii ekologicznej pokrywającej do 80% kosztów realizacji projektu. Inwestycje podejmowane przez przedsiębiorcę w ramach tego instrumentu finansowego muszą wiązać się ze zwiększeniem energooszczędności procesów produkcyjnych bądź usługowych. Działania w tym zakresie dotyczą modernizacji szeroko pojętej infrastruktury np. usprawnień linii technologicznych bądź unowocześnień budynków.
Jaki działania inwestycyjne obejmuje kredyt ekologiczny?
Małe i średnie przedsiębiorstwa oraz firmy o średniej kapitalizacji reprezentują rozmaite branże, dlatego obniżanie zużycia energii może dotyczyć wielu obszarów ich działalności. Kredyt ekologiczny pozwala sfinansować inwestycje związane m.in. z:
- modernizacją maszyn lub zakupem zupełnie nowego sprzętu, który wpisuje się w aktualne standardy efektywności energetycznej
- termomodernizacją obiektów przemysłowych
- wdrażaniem systemów odnawialnych źródeł energii
- instalacją energooszczędnych źródeł ciepła
- modernizacją systemów klimatyzacyjnych, chłodzących i wentylacyjnych
- zmianą oświetlenia na takie, które jest nie tylko energooszczędne, ale także przyjazne pracownikom.
Kluczowe warunki pozyskania kredytu ekologicznego
Z uwagi na, że pozyskanie kredytu ekologicznego wymaga promesy udzielonej przez bank, przedsiębiorstwo ubiegające się o dotację musi posiadać stosowną zdolność kredytową. Sam instrument jest dedykowany zarówno małym oraz średnim firmom, jak i działalnościom gospodarczym o średniej kapitalizacji (small mid-cal oraz mid-cap). W zależności od rodzaju planowanej inwestycji, niezbędne jest także przeprowadzenie audytu energetycznego oraz audytu termomodernizacyjnego. Pozwalają one uzasadnić potrzebę zmian oraz ustalić zakres wdrażanych rozwiązań.
Od czego zależy poziom finansowania?
Kluczowymi parametrami warunkującymi kwotę finansowania w ramach kredytu ekologicznego są:
- rodzaj przedsiębiorstwa
- typ planowanej inwestycji
- lokalizacja przedsiębiorstwa
Maksymalny pułap jaki może osiągnąć premia ekologiczna wynosi 80% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Mniejsze firmy pozyskują zazwyczaj wyższe kwoty dofinansowania. Nie bez znaczenia jest także miejsce lokalizacji przedsiębiorstwa. Kredyt ekologiczny uwzględnia konkretne potrzeby i wyzwania ekonomiczne rozmaitych regionów naszego kraju, które również brane są pod uwagę podczas ustalania kwoty dotacji.
Zwiększ swoje szanse na uzyskanie kredytu ekologicznego!
Jeśli chcesz mieć pewność, że spełniasz wszelkie wymagane kryteria, a cel Twojej inwestycji wpisuje się w założenia projektu, koniecznie zasięgnij konsultacji rzetelnych specjalistów. Audyt energetyczny pod kredyt ekologiczny przeprowadzany przez specjalistów GS Energia to gwarancja kompleksowego wsparcia w procesie aplikacji oraz zwiększenia szansy na pozytywne rozpatrzenie wniosku.