Ekologia to nauka o strukturze i funkcjonowaniu środowiska naturalnego i przyrody. Ludzkość w zawrotnym tempie zużywa dobra natury jakim są m.in. ropa naftowa, paliwa kopalne, woda czy drzewa przeznaczone pod wycinkę. Niestety wszystkie te dobra naturalne nie są nieskończone i kiedyś przyjdzie moment, że ich zabraknie. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat, działalność człowieka przyczyniła się do wzrostu temperatury na Ziemi. To z kolei było skutkiem degradacją fauny i flory, a także spowodowało występowanie różnych anomalii pogodowych.

Aby choć w jakimś stopniu zatrzymać proces degradacji dóbr naturalnych na naszej planecie, warto zastanowić się nad tym, jak możemy to urzeczywistnić. Istnieją różne sposoby, które może poczynić każdy człowiek, aby choć w jakimś stopniu zadbać o środowisko:

  • oszczędzanie energii – to kluczowy element w ochronie środowiska, najczęstszym źródłem energii jest węgiel. Odpowiada on za znaczne zanieczyszczenie atmosfery, to z kolei przyczynia się do powstawania efektu cieplarnianego. Wskazane jest, aby w miarę możliwości wyłączać światło, przy opuszczaniu pomieszczenia. Warto zastanowić się nad ilością żarówek w pokoju, najlepiej zminimalizować je w przypadku, gdy nie są potrzebne, a także zainwestować w energooszczędne.
  • oszczędzanie wody – coraz więcej ludzi na Ziemi cierpi z powodu braku dostępu do pitnej wody. Zasoby wody pitnej na Ziemi wynoszą 3 procent wszystkich wód. Oszczędzanie wody jest bardzo ważne, gdyż jej też może kiedyś zabraknąć. Zamiast wanny najlepiej będzie skorzystać z prysznica. Przy myciu zębów należy zakręcać kran. Warto również pomyśleć o tym jak wykorzystamy wodę ponownie. Na przykład po umyciu warzyw i owoców, wodę tą można zużyć do podlewania kwiatów.
  • segregacja śmieci – to bardzo prosty sposób na ochronę środowiska. Na każdym osiedlu w mieście znajdują się kosze do segregacji odpadów. Przy wyrzucaniu śmieci, dobrze jest wygospodarować już w domu miejsce na osobne pojemniki na: szkło, papier, plastik i odpady zmieszane. Warto również pamiętać o takich szczegółach jak odkręcanie nakrętek od butelek. W wielu miastach i szkołach organizowane są akcje zbierania nakrętek. Pieniądze z takich zbiórek przeznaczone są na finansowanie sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych. Więcej informacji o recyklingu olejów gastronomicznych znajdziesz tu https://trafinoil.pl/.
  • kupowanie towarów oraz korzystanie z toreb wielokrotnego użytku – świat produkuje rocznie ponad 2 miliardy ton odpadów. To ogromna ilość, która spowodowana jest głównie nierozważnym korzystaniem z opakowań, które po jednym użyciu od razu lądują w śmietniku. Warto zastanowić się nad tym, które rzeczy mogą być wykorzystane przez nas kilkukrotnie. Dotyczy to m.in. toreb na zakupy. Czas, który przeznaczony jest na sensowne zagospodarowanie plastikowej siatki zakupowej wynosi zaledwie kilkanaście minut. Jest to droga ze sklepu do domu. Później torebka ta ląduje zazwyczaj w koszu na śmieci. Takie zachowania przyczyniają się do produkcji i nadmiaru ogromnych ilości niepotrzebnych odpadów. Zdecydowanie warto przemyśleć sobie takie postępowanie i wykorzystywać do zakupów torby wielokrotnego użytku bądź wiklinowe koszyki.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here