W dzisiejszych czasach wybicie się na rynku jest trudniejsze niż kiedykolwiek. Ze względu na dużą, i stale rosnącą, konkurencję, nie wystarczy już dobry pomysł i środki finansowe na jego realizację; konieczne jest także odpowiednie zainteresowanie klienta, wpasowanie się w nisze i umiejętność przewidzenia jaki towar lub usługa będzie się dobrze sprzedawać nawet za kilka lat. Ze względu na to, jak skomplikowanym procesem jest otworzenie własnego biznesu, wiele przedsiębiorców decyduje się na franczyzę – czym jest i jaki są jej korzyści?

Czym jest franczyza?

Franczyza jest to system sprzedaży towarów lub usług oparty na ścisłej współpracy pomiędzy dwoma podmiotami: franczyzodawcą i franczyzobiorcami. Dzięki zawartej umowie, franczyzodawca zazwyczaj oferuje pomoc w zakładaniu biznesu, służy wiedzą, a nieraz i pomocą finansową oraz pozwala korzystać ze znaków towarowych. Zazwyczaj oferuje też wskazówki podczas całego okresu prowadzenia biznesu przez franczyzodawcę. Ze względu na zasadę działania, franczyzę dzieli się na kilka rodzajów: franczyzę dystrybucji produktu, w ramach której franczyzobiorca sprzedaje produkty dostarczone przez franczyzodawcę, franczyzę koncepcji działalności, która polega na wykorzystywaniu i wdrażaniu modelu biznesowego opracowanego przez franczyzodawcę, franczyzę bezpośrednią, która oznacza prowadzenie jednego rodzaju działalności w jednej, ściśle określonej lokalizacji oraz franczyzę wielokrotną, czyli taką, która pozwala na prowadzenie wielu działalności na terytorium określonym w umowie. Ta ostatnia nosi także nazwę Master – franczyzy.

Czym jest pakiet franczyzowy?

Pakiet franczyzowy to dokument, który zawiera wszystkie informacje niezbędne do prowadzenia działalności i jest przekazywany przez franczyzodawcę. Zazwyczaj jest on dość obszerny, a wśród najważniejszych informacji, jakie można tam znaleźć znajdują się opłaty na rzecz franczyzodawcy, zakres działalności oraz terytorium, zobowiązania do prowadzenia działań marketingowych oraz bardzo często zezwolenie na okresowe kontrole. Firmy, które oferują franczyzą, znajdziesz na stronie https://franczyzawpolsce.pl/baza-sieci – dowiedz się więcej.

Wady i zalety franczyzy

Franczyza jest dość dyskusyjną formą prowadzenia biznesu – posiada bardzo dużo zalet, ale też wiele wad. Największą korzyścią jest bez wątpienia gotowy i zazwyczaj sprawdzony już pomysł na biznes, co sprawia, że przedsiębiorcę omija cały proces wejścia na rynek, a następnie wybijania się na nim. Zazwyczaj ryzyko związane z wejściem na rynek w wypadku franczyz jest naprawdę niewielkie, ponieważ na tę formę prowadzenia biznesu zazwyczaj decydują się rozpoznawalne i znane marki. Dodatkowo, przez cały czas prowadzenia działalności, franczyzobiorca może liczyć na wsparcie franczyzodawcy, właściwie nigdy nie jest pozostawiony samemu sobie i w razie problemów może liczyć na wsparcie, często także omijają go koszty związane ze szkoleniami pracowników, gdyż to franczyzodawca je pokrywa.

Oczywistym problemem w prowadzeniu franczyzy jest brak zupełnej autonomii – bardzo dużo elementów działalności jest narzucanych przez franczyzodawcę, a franczyzobiorca jest następnie kontrolowany w zakresie ich realizacji. Nie ma więc miejsca na kreatywność czy dokonywanie indywidualnych zmian, nawet jeśli coś nie wydaje się działać – niemal każdy aspekt musi być konsultowany z franczyzodawcą. Problem stanowić mogą także plany sprzedażowe, które często są bardzo restrykcyjne i na początku działalności ciężki do zrealizowania oraz opłaty franczyzowe, które mogą być nieraz bardzo wysokie i niezależne od przychodów. W rzeczywistości franczyza nie jest złym pomysłem, ale głównie dla osób, które mają już jakiekolwiek pojęcie o prowadzeniu biznesu i są w stanie trzymać się ścisłych zasad, kosztem utraty własnej kreatywności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here