Gotówka dla osób, które spłaciły kredyt przed terminem

0
1132

Nie każdy ma świadomość, że kredyt konsumencki to nie tylko oprocentowanie, czy też prowizja banku. To również szereg dodatkowych opłat, które nie należą do niskich. Mowa tutaj o m.in. obowiązkowym ubezpieczeniu oraz opłacie przygotowawczej. Jeszcze niedawno banki nie zwracały gotówki nawet w przypadku wcześniejszej spłaty zadłużenia. Dnia 11 września 2019 roku w życie weszła nowa ustawa, która jasno reguluje tę kwestię.

Obniżenie kosztów = zwrot gotówki

Zgodnie z wyżej wspomnianą ustawą wcześniejsza spłata kredytu jest równoznaczna z obniżeniem kosztów. Oczywiście kwota obniżana jest w sposób proporcjonalny, więc wiele zależy od tego, w którym momencie zdecydowaliśmy się na całkowitą spłatę zobowiązania. Kredytodawca musi zwrócić nam gotówkę. Dla przykładu: jeśli podpisaliśmy umowę kredytową na 160 dni, a spłaciliśmy zadłużenie po upływie 100 dni, to bank musi zwrócić nam część kosztów za 60 dni.

Wiadome jest, że na rynku wciąż funkcjonuje wiele instytucji, które nie zwracają kosztów administracyjnych, czy też prowizji. Zwykle sprawa kończy się na umorzeniu odsetek, jednak nie jest to sytuacja korzystna z punktu widzenia kredytobiorcy. Aktualnie obowiązujące przepisy mają zmniejszyć skalę opisywanego zjawiska. Nieuczciwy bank może zostać ukarany dotkliwą karą finansową.

Problemy z otrzymaniem pieniędzy

Obowiązujące przepisy są jednoznaczne – bank jest zobowiązany do wypłaty części kosztów (m.in. administracyjnych) w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu. Jeśli nie otrzymaliśmy gotówki, to bezwzględnie należy złożyć reklamację. Powinniśmy próbować dojść do porozumienia z kredytodawcą. Jest to etap, którego nie można pominąć.

Bank może odrzucić reklamację – w takiej sytuacji większość klientów po prostu odpuszcza. To wielki błąd. Jeśli zajdzie taka konieczność, to warto wytoczyć sprawę na drogę sądową. Dobrze jest zgłosić się po poradę prawnika. Kancelaria Lextio to doświadczeni i wykwalifikowani eksperci, a więc odzyskanie należnych pieniędzy będzie jedynie formalnością.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here