Na inwestycję w akcje, czyli papiery wartościowe emitowane przez spółki notowane na giełdzie, z roku na rok decyduje się coraz większa liczba osób. Rosnąca popularność tego rodzaju inwestycji wynika między innymi z wysokiej inflacji, która powoduje, że wiele osób szuka alternatywnych form lokowania kapitału. Przed zainwestowaniem jakichkolwiek funduszy w akcje trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli przystąpimy do tego bez odpowiedniego przygotowania, może okazać się, że szybko stracimy wszystkie fundusze. Ryzyko związane z inwestycjami giełdowymi jest na wysokim poziomie. W poniższym artykule przedstawiamy wady i zalety inwestowania w akcje.

Zakup akcji na giełdzie – informacje podstawowe

Giełda to miejsce integrujące firmy, czyli spółki akcyjne z inwestorami, którymi mogą być zarówno osoby prywatne jak i duże instytucje. Zakup akcji to dla wielu osób sposób na ulokowanie oszczędności w poszukiwaniu możliwości osiągnięcia zysku. Akcje to specjalne papiery wartościowe, które potwierdzają, że ich posiadacz staje się współwłaścicielem danej spółki akcyjnej.

Obecnie inwestycje w akcje są wręcz na wyciągnięcie ręki. Można się w nie zaopatrywać u brokerów online, np. w Saxo. Trzeba jednak pamiętać o tym, że fakt posiadania akcji ma swoje zalety jak i wady. Bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego do realizowania tego rodzaju inwestycji nasze szanse na sukces nie będą zbyt duże.

Jeśli kondycja danej spółki jest dobra, ma to swoje plusy, ponieważ istnieje możliwość otrzymania dywidendy, czyli specjalnej gratyfikacji finansowej. Niestety, wiele osób podejmuje decyzję o zakupie akcji w sposób bezrefleksyjny. To z kolei może doprowadzić do tego, że wyjątkowo szybko tracą wszystkie zainwestowane przez siebie środki. Aby nie stracić na takich inwestycjach, trzeba w pierwszej kolejności postawić na edukację. W przeciwnym razie w krótkim czasie wartość naszych akcji może spaść bardzo mocno.

Jakie są zalety inwestowania w akcje?

Inwestycja w akcje ma wiele zalet. Przede wszystkim, jeśli przystępujemy do niej w sposób odpowiednio przemyślany, może ona nam przynieść duże zyski. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z istniejącego poziomu ryzyka i poświęcić bardzo dużo czasu na analizę kondycji finansowej poszczególnych spółek w różnych przedziałach czasowych.

Warto też wskazać, że spółki akcyjne o dobrej kondycji gospodarczej dzielą się z akcjonariuszami, czyli posiadaczami akcji, wypracowanymi zyskami. Określa się to jako dywidendę. Zazwyczaj są one wypłacane raz w roku.

Obecnie dostęp do informacji na temat sytuacji spółek akcyjnych w różnych przedziałach czasowych jest szeroko dostępny. Dzięki temu każdy z inwestorów myślący o ulokowaniu swojego kapitału w akcje może dokładnie monitorować kondycję firm, aby mieć pewność, że odpowiednio ulokuje swoje środki, a podjęta decyzja inwestycyjna przyniesie mu korzyści. Inwestycja w akcje jest też dobrym rozwiązaniem na ulokowanie środków w perspektywie długoterminowej.

Wady inwestycji w akcje

Inwestycja w akcje ma także swoje wady. Przede wszystkim, w nierozerwalny sposób wiąże się to z ryzykiem utraty całości bądź części zainwestowanego kapitału. Dodatkowo, posiadacze akcji konkretnej spółki nie mają bezpośredniego wpływu na decyzje podejmowane przez zarząd firmy. Inwestowanie w akcje wymaga też posiadania umiejętności analitycznych – bez tego weryfikacja sytuacji finansowej firm oraz analizowanie trendów na rynku może być bardzo trudne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here