Złoto pokazuje, że na wartości nie traci. Że zawsze jest pożądane, użyteczne i może być przeznaczone zarówno do produkcji biżuterii, wykorzystywane w przemyśle przy wymagających i najnowszych technologiach, jak i traktowane jako bezpieczna przystań podczas lokaty kapitału. To właśnie w złoto lokują swoje pieniądze inwestorzy, gdy na światowych rynkach dochodzi do kryzysu. Zważywszy zaś na ciągle powtarzające się kryzysy finansowe oraz ze względu na aktualną sytuację na świecie, warto przynajmniej część swoich oszczędności ulokować w tym kruszcu. Powstaje jednak pytanie, czy oprócz zakupu fizycznego złota, które jedynie cieszy swoją wartością nie można pokusić się o zakup czegoś, co będzie dodatkowo wyglądało ładnie? Biżuteria, czy może monety, a przy tym popularne, trzymające wartość i mogące tworzyć kolekcje monety bulionowe?

Co to są monety bulionowe?

Monety bulionowe to pokrótce monety inwestycyjne wybijane ze szlachetnych metali. Dominuje tutaj złoto oraz srebro, ale spotykane są również monety platynowe oraz z palladu. Słowo bulionowe pochodzi od bulionizmu, czyli opierania bogactwa o gromadzenie szlachetnych kruszców.

Monety bulionowe często wybijane są bez oznaczania nominalnej wartości, a nawet jeżeli na monecie widnieje taka wartość, to jest ona oznaczana jedynie symbolicznie i nie jest brana pod uwagę jako odzwierciedlenie faktycznej wartości danej monety. Przykładowo australijska moneta „Bawół” o wadze 3.11 gramów złota próby 999,9 Au ma wybitą wartość 15 dolarów australijskich. Tymczasem w Polsce można ja kupić za ok. 920 zł, gdy 15 dolarów australijskich jest warte u nas obecnie 42.45 złotego.

Monety bulionowe nie są przy tym zwyczajnymi monetami. Komisja Europejska rokrocznie publikuje listę monet bulionowych, które mają moc prawną i muszą być traktowane jako monety inwestycyjne. Na liście widnieją monety złote, srebrne, platynowe oraz z palladu i to zarówno wybijane aktualnie, jak i te, których wybijanie zakończono.

Monety kolekcjonerskie a monety bulionowe

Główną różnicą pomiędzy monetami kolekcjonerskimi a bulionowymi jest to, że moneta bulionowa jest warta tyle, ile rynkowa cena kruszcu, plus niewielki dodatek, a monety kolekcjonerskiej aktualna cena kruszcu praktycznie nie dotyczy. Na wartość monety kolekcjonerskiej, niekoniecznie złotej, ma wpływ przede wszystkim rzadkość jej występowania, stan fizyczny oraz rok, w jakim została wybita. W wypadku monet bulionowych rocznik nie ma znaczenia, a przynajmniej na razie. Może to się oczywiście zmienić, a coraz to starsze monety bulionowe przy rzadszym występowaniu zaczną nabierać cech monet kolekcjonerskich i chociaż na razie są to jedynie monety inwestycyjne, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby tworzyć z nich wartościowe kolekcje.

Gdzie kupić monety bulionowe?

Monety kolekcjonerskie są relatywnie drogie i niewielu ludzi stać na tworzenie kolekcji złotych, czy srebrnych monet w oparciu o rzadkie egzemplarze. Inaczej jest natomiast w wypadku monet bulionowych.

Najpopularniejsze monety bulionowe, o których się mówi i które są szerzej reklamowane, to monety złote o wadze jednej uncji. Takie monety kosztują obecnie ponad 7 500 zł, nie są więc inwestycją dostępną dla każdego w wypadku, gdy inwestor pragnie stworzyć kolekcję, do której co miesiąc dołoży jedną monetę. Taki inwestor może jednak skorzystać z innej opcji inwestycyjnej, a mianowicie dokonać zakupu monety o wadze 1/2 uncji, 1/4 uncji albo nawet 1/10 uncji, gdzie ta ostatnia kosztuje poniżej tysiąca złotych. Jeszcze inną opcją jest inwestycja w srebrne monety bulionowe i chociaż nie wydaje się być tak spektakularną, jak inwestycja w monety złote, to również jest szansą zabezpieczenia funduszy w kruszcu, a do tego umożliwia stworzenia naprawdę imponującej kolekcji monet. Srebrne monety bulionowe są relatywnie bardzo tanie, gdyż monetę o wadze jednej uncji można kupić aktualnie za 170 zł i dotyczy to monet z różnych stron świata.

Przy tego rodzaju inwestycjach należy jednak pamiętać, że trzeba znaleźć wiarygodne miejsce gdzie znajdziemy monety bulionowe. W żadnym razie nie może to być zakup od przypadkowego handlarza, czy na podejrzanej stronie internetowej. Monety inwestycyjne kupujemy wyłącznie u wiarygodnych dostawców.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here