Kredyty gotówkowe są częstym wyborem Polaków jeśli chodzi o awaryjne zasilenie budżetu domowego lub w przypadku gdy chcemy wyjechać na wakacje lub kupić nowy sprzęt. W zależności od aktualnej oferty możemy natrafić na na prawdę atrakcyjne warunki otrzymania kredytu. Na rynku panuje dosyć duża konkurencja, dzięki czemu banki maksymalnie obniżają swój zarobek byleby tylko zdobyć kolejnego klienta. Mając takie bogactwo ofert pozostaje tylko jedno pytanie: „W jakim banku kredyt będzie najtańszy?”. Każdy bank zachwala przecież swoją ofertę jako tę najtańszą. Reklamy mają jednak to do siebie, że rzadko przekazują 100% prawdy i wszystkie informacje lepiej jest samemu zweryfikować. Postaramy się tym artykułem pomóc wszystkim w wyborze najbardziej optymalnego rozwiązania.

Czym jest kredyt i jakie są jego rodzaje?

Czym jest kredyt i jakie są jego rodzaje?Przez kredyt gotówkowy rozumiemy udostępnienie nam przez bank danej sumy pieniędzy. Jej wysokość oraz warunki spłaty określone są w umowie kredytowej jaką zawieramy z bankiem w formie pisemnej. W takiej umowie powinny być zawarte wszystkie istotne kwestie dotyczące zasad spłaty kredytu lub odstąpienia od umowy. Kredyt udzielany jest na podstawie oceny zdolności kredytowej. Jest ona wyliczana po podaniu przez nas źródła i wysokości zarobków. Analityk bankowy wspierając się odpowiednim algorytmem oceni, czy jesteśmy w stanie spłacić wnioskowana kwotę i wyda pozytywną bądź negatywną decyzję lub zaproponuje mniejszą kwotę kredytu. Kredyty z grubsza można podzielić na kilka rodzajów: kredyty hipoteczne, samochodowe i gotówkowe, zwane również konsumpcyjnymi. W przypadku tych ostatnich nie musimy wskazywać celu na jaki zamierzamy przeznaczyć gotówkę uzyskaną z kredytu.

Ile kosztuje kredyt?

Kredyty są ostatnio stosunkowo tanim produktem finansowym. Całkowity koszt kredytu w ujęciu rocznym wynosi ok 20%. Jest to wartość uśredniona bo oczywiście znajdziemy zarówno tańsze, jak i droższe oferty. Ogólnie RRSO dla kredytów gotówkowych wynosi od 10 do 40%, choć ta górna granica to raczej rzadkość. Tak duże wartości są zarezerwowane raczej dla rozmaitych chwilówek i pożyczek. Kredyty gotówkowe dla nowych klientów to RRSO na poziomie maksymalnie 10% i najczęściej rezygnacja z pobierania prowizji za udzielenie kredytu. Na takie promocyjne warunki możemy również natrafić korzystając z usług banku, w którym od wielu lat mamy konto osobiste używane do przelewania wynagrodzenia z zakładu pracy. Posiadając taką historię w banku możliwe, że nie będziemy nawet musieli przedstawiać żadnych zaświadczeń oraz nie będziemy sprawdzani w Biurze Informacji Kredytowej. Wszystko zależy od aktualnej oferty danego banku.

W jakim banku kredyt? Porównywarka kredytów

W jakim banku kredyt? Porównywarka kredytówGdy wiemy już jaki koszt kredytu będzie dla nas akceptowalny powinniśmy się już rozejrzeć za konkretną ofertą. Informacja o całkowitym koszcie kredytu (RRSO) zazwyczaj nie jest zbyt eksponowana i zapisywana jest małym drukiem w materiałach reklamowych. Dlatego bardzo pomocne w poszukiwaniach kredytu o najmniejszej wartości RRSO będą rozmaite rankingi kredytów. Serwisy internetowe pośredniczące w udzielaniu kredytów chętnie umieszczają takie rankingi na własnych łamach, aby ułatwić użytkownikom znalezienie najbardziej atrakcyjnej oferty. Rankingi takie są najczęściej aktualizowane raz na miesiąc, dlatego praktycznie zawsze mamy dostęp do najbardziej aktualnych danych dotyczących ofert bankowych. Korzystając z tego typu stron zostaniemy poinformowani o wszystkich kosztach związanych z danym kredytem oraz o wysokości ewentualnej raty.

Uruchomienie kredytu

Aby uzyskać kredyt musimy przede wszystkim wypełnić wniosek na stronie banku oraz wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową oraz historią w BIK. Dla zdolności kredytowej dobrze jest także wykazać jak najmniejsze stałe wydatki. Jeśli spełnimy wszystkie te warunki i bank wyda pozytywną decyzję to będziemy musieli zaakceptować umowę. Warto dokładnie się z nią zapoznać, choć nie należy to do najprzyjemniejszych czynności. W umowie zawarte są wszystkie informacje dotyczące kredytu, także odnośnie jego kosztów. Oprócz tego, że umowę zaakceptujemy w formie elektronicznej to zostanie ona nam również dostarczona w formie pisemnej przez kuriera lub za pomocą poczty. Taki obowiązek nakłada na banki ustawa o prawie bankowym.

Czy można wycofać się z kredytu?

W umowie kredytowej zawarta zostanie również informacja o zasadach na jakich możemy zrezygnować z kredytu. Mamy do tego prawo do 14 dni od daty zaakceptowania umowy. Jeśli dotrzymamy tego terminu to nie poniesiemy z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów. Wystarczy jedynie w tym czasie dostarczyć do banku rezygnację na piśmie i następnie w ciągu 30 dni zwrócić całą pożyczoną kwotę. Nie musimy podawać powodów swojej decyzji, a jedynie poinformować bank o zaistniałej sytuacji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here