Zastanawiasz się w jaki sposób wybrać najlepszą ofertę kredytową? Z pomocą przyjdzie ci kalkulator kredytu. To bardzo proste narzędzie, które umożliwi ci oszacowanie kosztów kredytu oraz ilości i wysokości miesięcznych rat. Pierwsze kalkulatory kredytowe powstały już dawno temu, a największą popularność zyskały w latach 2005-2007 w czasie boomu gospodarczego. Polacy korzystali wówczas najczęściej z kalkulatorów kredytów hipotecznych, co było skutkiem ożywienia na rynku nieruchomości. Dzięki kalkulatorowi można obliczyć parametry każdego rodzaju kredytu. To bardzo ważna pomoc przy podjęciu ostatecznej decyzji o zaciągnięciu kredytu. Choć wyniki należy traktować szacunkowo, to są one jednak znacznie zbliżone do ostatecznej oferty banku. Zaciągnięcie kredytu to bardzo poważne zobowiązanie finansowe, które spocznie na naszych barkach czasami na wiele lat. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby nie żałować podjętej przez nas decyzji.

Kalkulator kredytu

kalkulator kredytuJak korzystać z kalkulatora kredytowego? Przed wszystkim, aby można było dokonać obliczeń, należy wprowadzić odpowiednie dane. W pierwszej kolejności musimy ustalić kwotę jaką chcemy pożyczyć. To podstawowy parametr każdego kredytu. Następnie do kalkulatora należy wprowadzić oprocentowanie nominalne, które bank podaje w skali rocznej. Musimy również określić, jaki interesuje nas okres kredytowania. Aby obliczenia były wiarygodne, należy również ustalić formę rat – czy ma ją być malejące, czy też stałe. Warto pamiętać, że dobry kalkulator jest w stanie wyliczyć ratę i koszty każdego rodzaju kredytu.

Oczywiście należy mieć również na uwadze, że kalkulator kredytu przedstawi nam jedynie „suche” wyniki, bez żadnego komentarza. To jak te wyniki zinterpretujemy, w dużej mierze zależy od naszej wiedzy ekonomicznej. Choć jest to raczej podstawowa wiedza z zakresu finansów, wiec powinniśmy sobie poradzić z prawidłowym odczytem wyników z kalkulatora. Czasami te wyniki mogą być zaburzone przez błędnie wprowadzone przez nas dane. Tak dziej się np. w przypadku kalkulatora kredytu hipotecznego, gdy zaniżamy koszty budowy domu, czy też zakupu mieszkania.

Jak wybrać najlepszy kalkulator

Z jakiego kalkulatora najlepiej korzystać? Trzeba zauważyć, że w internecie jest mnóstwo stron www z kalkulatorami kredytowymi. Jednak nie wszystkie są w pełni profesjonalne. Warto sprawdzić, czy dany kalkulator ma jasno określoną instrukcję obsługi. Powinna też być widoczna informacja, że dane kalkulatora są szacunkowe i mają charakter poglądowy. Aby wybrać najlepszy kalkulator warto również posiłkować się opiniami w internecie, które znajdziesz na licznych forach i grupach dyskusyjnych na Facebooku. Zawsze można również skorzystać z podpowiedzi zaufanych znajomych. Kredyt to bardzo poważne zobowiązanie, dlatego przez jego zaciągnięciem warto wszystko dobrze przeliczyć.

Oprocentowanie kredytu

Jedną z wielkości jakie należy wpisać w kalkulatorze kredytowym jest oprocentowanie nominalne, które zgodnie z ustawę nie może być wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej ustalanej w Narodowy Bank Polski. Banki podają wysokość oprocentowania w skali rocznej. W praktyce kredytowej występują dwa rodzaje oprocentowania: stałe i zmienne.

kalkulator kredytuOprocentowanie stałe charakterystyczne jest dla kredytów krótkoterminowych. Obowiązuje stała jego wysokość przez cały okres trwania umowy kredytowej. Również harmonogram spłat jest niezmienny. Inaczej wygląda sprawa w przypadku oprocentowania zmiennego. W tym wypadku mamy do czynienia z częścią stałą oprocentowania (marżą) i częścią zmienną, której wielkość kształtuje się w odniesieniu do jakiegoś wskaźnika. Najczęściej jest to WIBOR, czyli oprocentowanie obowiązujące na rynku międzybankowym. Dlatego też oprocentowanie zmienne może być dla kredytobiorcy bardzo korzystne w sytuacji, gdy Rada Polityki Pieniężnej dokonuje obniżki stóp procentowych. Wówczas oprocentowanie kredytu maleje.

Raty kredytowe

W kalkulatorze kredytowym należy również określić jakim rodzajem rat jesteśmy zainteresowani: równymi czy malejącymi. Raty równe zachowują stałą wysokość przez cały okres kredytowania. W skład raty wchodzi nasz dług, oraz odsetki. W początkowej fazie kredytowania spłacamy więcej odsetek, a mniej kapitału. Z Czasem te proporcje ulegają odwróceniu.

W przypadku rat malejących sytuacja wygląda nieco inaczej. Wysokość raty, z biegiem okresu kredytowania ulega zmniejszeniu. Dzieje się tak dlatego, ponieważ odsetki naliczane są od pozostającego do spłaty kapitału, a ten z czasem jest co raz mniejszy. Raty malejące więc, są dla kredytobiorcy znacznie korzystniejszym rozwiązaniem. Warto też zauważyć, że na wysokość rat wpływ ma okres kredytowania. Im jest on dłuższy tym mniejsze mogą być miesięczne raty. W przypadku kredytów krótkoterminowych raty mogą być bardzo wysokie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

    • „myslące”? Rozumiem że chodziło ci o to że wyniki mogą być mylące. Potwierdzam, i te mylące wyniki czesto decydują o zainteresowaniu daną ofertą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here