Zastanawiasz się w jaki sposób wybrać najbardziej korzystną ofertę pożyczki? Codziennie jesteśmy atakowani mnóstwem reklam, które zachęcają nas do wzięcia pożyczki. Zwłaszcza w okresie przedświątecznym natężenie tego typu kampanii reklamowych jest bardzo duże. Jak w tym gąszczu ofert wybrać tę najlepszą? Jak sprawdzić, która oferta jest najtańsza? Nie jest to takie proste, ale sprawę może nam ułatwić kalkulator pożyczki. Wystarczy wprowadzić podstawowe dane i uzyskać poglądowe wyniku na temat pożyczki. Oczywiście kwestię atrakcyjności pożyczki możemy też ocenić sami, sprawdzają z jakimi kosztami się wiąże. Dzięki lekturze tego artykułu dowiedz się, na co zwrócić trzeba uwagę podczas wybór najlepszej oferty pożyczki, jak ocenić koszty, oraz w jaki sposób posługiwać się kalkulatorem pożyczki. Zapraszamy do czytania.

Pożyczka – czym jest?

kalkulator pożyczkiPożyczka to umowa zawierana między pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Pierwsza strona umowy użycza drugiej określoną sumę pieniędzy, przy czym musi być właścicielem tych pieniędzy. Zasady zawierania umów pożyczkowych reguluje Kodeks Cywilny. Pożyczkodawcą może być bank i firma pożyczkowa, ale również SKOK, podmiot gospodarczy, a nawet osoba fizyczna. Pożyczki udzielane przez banki różnią się nieco od pożyczek, które udzielane są przez inne podmioty. Banki działają bowiem pod kuratelą Komisji Nadzoru Finansowego, która poprzez swoje rekomendacje nakazuje im traktowanie pożyczek na takich samych zasadach jak kredyty. A te normowane są przez ustawę o kredycie konsumenckim.

Jak wybrać najkorzystniejszą pożyczkę?

Jak wybrać najlepszą ofertę pożyczki? Oczywiście najlepsza pożyczka to pożyczka najtańsza. Ale nie zawsze koszty pożyczki – o których w dalszej części artykułu – są najbardziej odpowiednim miernikiem atrakcyjności pożyczki. Równie ważna jest obsługa klientów przez firmy pożyczkowe, czy też banki. Aby uzyskać informacje na ten temat warto prześledzić fora internetowe i grupy dyskusyjne na Facebooku. Bardzo istotne dla klientów jest również to, czy wszystkie formalności związane z obsługą pożyczki można załatwić poprzez internet. Część pożyczkobiorców takie aspekty w pierwszej kolejności bierze pod uwagę. Jednak jeśli już znajdziemy kilka odpowiednich ofert, należy jednak przypatrzeć się kosztom jakie będą się z nimi wiązały. Pomoże nam w tym kalkulator pożyczki.

Kalkulator pożyczki

W internecie jest wiele stron, na których znajdziesz kalkulator pożyczki. To bardzo proste i intuicyjne narzędzie, które pozwoli nam określić koszt pożyczki, a także wysokość miesięcznych rat. Wystarczy, że wprowadzimy podstawowe dane – kwotę jaką chcemy pożyczyć, okres kredytowania oraz oprocentowanie pożyczki. Kalkulator dokona symulacji i otrzymamy wyniki, które pozwolą nam ocenić, czy dana pożyczka jest dla nas atrakcyjna. Nie każdy kalkulator jest na tyle profesjonalny, aby warto było z niego korzystać. Należy szukać takich, które posiadają instrukcję obsługi. Błędne wprowadzenie danych może bowiem wypatrzyć wyniki. Musimy również pamiętać, ze wyniki kalkulatora mają jedynie poglądowy charakter. To jak je zinterpretujemy będzie zależało od poziomu naszej wiedzy o finansach.

Ile kosztuje pożyczka

kalkulator pożyczkiKalkulator pożyczki pozwoli nam oszacować, ile tak naprawdę będzie kosztowała nas pożyczka. Na wysokość kosztów największy wpływ ma oprocentowanie, które musimy wpisać w kalkulatorze. Oprocentowanie pożyczki podawane jest przez pożyczkodawców w skali rocznej. Nie może ono jednak przekraczać czterokrotności stopy lombardowej. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne. Oprocentowani stałe utrzymuje taką samą wysokość prze cały okres, w którym będziesz spłacał pożyczkę. Oprocentowanie zmienne z kolei składa się z części stałej (marży) oraz zmiennej. Wysokość części zmiennej oprocentowania zależy od punktu odniesienia. Zazwyczaj jest nim WIBOR – oprocentowanie, które wykorzystywane jest na rynku międzybankowym. Do pozostałych kosztów pożyczki zaliczymy prowizję i opłatę przygotowawczą.

Jak ocenić koszt pożyczki?

Jak można ocenić koszt pożyczki na pierwszy rzut oka? Dużo informacji daje nam Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – RRSO. To parametr, który jest obliczany jednakowo prze wszystkie podmioty udzielające pożyczek. RRSO zawiera w sobie oprocentowanie nominalne, o którym pisaliśmy wyżej, a także prowizje i inne opłaty związane z przyznaniem pożyczki. Dlatego jest dobrym narzędziem do porównywania wielu ofert pożyczkowych. W ten sposób jednak możemy porównywać do siebie oferty o zbliżonych parametrach. Kluczowa w tym wypadku będzie kwota pożyczki, a także okres kredytowania. Jak inaczej można ocenić koszt pożyczki? W zasadzie wystarczy pomnożyć ilość rat przez ich wysokość i już wiemy ile tak naprawdę zapłacimy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

2 KOMENTARZE

  1. No właśnie, jeśli się wpisze zmienne, to w jaki sposób kalkulator dokona symulacji, na jakiej podstawie ocenie zmianę np. Wibor ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here