Nie jest tajemnicą fakt, że coraz chętniej się zadłużamy. Aby zdobyć środki finansowe na zakup nowych sprzętów do domu lub na wymarzone wakacje, chętnie korzystamy z różnego rodzaju kredytów, pożyczek czy też kart kredytowych. Konkurencja na rynku tego typu usług sprawiła, że kredyty stają się coraz tańsze i łatwiej dostępne dla przeciętnego Polaka. Aby otrzymać niewielką pożyczkę nie trzeba już nawet wykazywać dużych dochodów, a w niektórych przypadkach w ogóle nie będzie to potrzebne. Aby porównać oferty kilku banków i wybrać tę najtańszą będziemy musieli skorzystać z porównywarki kredytowej. Zawarty w niej kalkulator RRSO pozwoli nam odszukać najbardziej korzystną dla nas ofertę kredytową. Zacznijmy jednak od początku.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Podpisując umowę o kredyt gotówkowy bank zobowiązuje się przekazać nam określoną sumę pieniędzy z przeznaczeniem na dowolny cel. My zaś w tej samej umowie deklarujemy, że spłacimy dany kredyt w określonym czasie powiększony o ustalone odsetki i prowizje. Tak można w skrócie określić istotę kredytu gotówkowego. Temat est oczywiście dużo bardziej złożony. Warunki udzielania kredytów są jasnoCzym jest kredyt gotówkowy?o ustalone w ustawie o prawie bankowym. Przez zapisy wynikające z tej ustawy procedura uzyskania kredytu gotówkowego nie jest taka prosta jak uzyskanie szybkiej chwilówki w internecie. Przede wszystkim spłata kredytu musi być odpowiednio zabezpieczona. W przypadku niskich kwot zazwyczaj wystarczy zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach oraz oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w przypadku braku spłaty kredytu. Przy większych kwotach wymagane może być zabezpieczenie polegające na oświadczeniu poręczyciela.

Kredyt a pożyczka. Różnice w RRSO

Różnice w RRSO pomiędzy kredytem bankowym mogą być ogromne. Odrzucamy tutaj skrajne oferty: promocyjne lub lichwiarskie. Ale nawet wtedy okazuje się, że w banku możemy liczyć średnio na RRSO w zakresie od 10 do maksymalnie 30%. Z tym, że zdecydowana większość ofert oscylowała będzie wokół tej dolnej wartości. W przypadku pożyczek i chwilówek musimy się liczyć z RRSO na poziomie kilkuset procent. Zdarzają się także oferty opiewające na kilka tysięcy procent w skali roku. Jak widać różnice są więc ogromne i warto dwa razy zastanowić się, czy warto zadłużać się w firmach pożyczkowych. Niestety czasami staje się to niezbędne jeśli mimo usilnych starań bank cały czas odmawia nam udzielenia kredytu na korzystnych dla nas warunkach.

Kalkulator RRSO

RRSO to inaczej mówiąc łączny koszt kredytu lub pożyczki w ujęciu rocznym. Składa się na nią oprocentowanie, prowizja, opłaty przygotowawcze oraz koszty administracyjne. Korzystając z kalkulatorów pożyczkowych w internecie w wynikach wyszukiwania oprócz wysokości raty, otrzymujemy także informację o wysokości RRSO. Możemy dzięki temu porównać kilka ofert. Bez problemu znajdziemy także w internecie specjalne kalkulatory do obliczania jedynie RRSO. Podajemy wtedy wszystkie dane odnośnie kredytu/pożyczki składające się na koszt kredytu. Kalkulator poda nam wtedy wartość RRSO, dzięki której będziemy mogli porównać tę konkretną ofertę do innych. Poszukiwania tego typu kalkulatora nie powinny zająć dużo czasu, wystarczy tylko wpisać odpowiednią frazę w wyszukiwarce internetowej.

Jak otrzymać kredyt?

Jak otrzymać kredyt?Aby otrzymać kredyt gotówkowy wystarczy odwiedzić stronę internetową oraz wypełnić specjalny wniosek kredytowy. We wniosku oprócz oczywistych danych dotyczących samego kredytu (wysokość i okres spłaty) będziemy musieli podać swoje dane osobiste i przede wszystkim udokumentować źródło i wysokość dochodu. Jest to niezbędne dla wyliczenia naszej zdolności kredytowej, a ta z kolei jest decydującym kryterium jeśli chodzi o pozytywną lub negatywną decyzję kredytową. Przy większych sumach zostanie sprawdzona także nasza historia w BIK. Jeśli w przeszłości mieliśmy zaległości w spłacie kredytu to bank ostrożniej podejdzie do kwestii pożyczenia nam pieniędzy. W takim przypadku może zaproponować nam mniejszą kwotę, może wymagać poręczenia osoby trzeciej lub nawet wyda negatywną decyzję i wtedy będziemy musieli próbować uzyskać środki finansowe z firmy pożyczkowej.

Pamiętaj o terminowej spłacie zobowiązań!

Czy to w przypadku kredytu czy pożyczki niezwykle istotna jest terminowa spłata wszystkich rat. Opóźnienia mogą mieć przykre skutki nie tylko dla naszego portfela lecz także mogą w przyszłości utrudnić nam otrzymanie jakiegokolwiek kredytu. Wpis w bazie BIK o nieuregulowanym w terminie zobowiązaniu może zablokować otrzymanie nawet niewielkiego kredytu. Za samo spóźnienie możemy być także obciążeni różnego rodzaju odsetkami i opłatami karnymi. W skrajnych przypadkach mogą one być dosyć spore.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here