W 2023 roku korzystanie z kasy fiskalnej jest obowiązkowe. Wymóg ten nie dotyczy jednak bezwzględnie wszystkich przedsiębiorców. Jeśli jednak prowadzisz działalność sprzedażową wobec klientów detalicznych lub zajmujesz się aktywnością w jednym z sektorów wymienionych w przepisach, posiadanie kasy fiskalnej jest obowiązkowe. Kto podlega tym regulacjom?

Kasy fiskalne w działalności gospodarczej — dla kogo jest to obowiązkowe?

Jeśli chodzi o obowiązek posiadania kasy fiskalnej, trzeba mieć na uwadze m.in. limity dotyczące poziomu sprzedaży. W dużej mierze to właśnie od nich zależy, czy dany przedsiębiorca musi posiadać kasę fiskalną oraz — co oczywiste — prowadzić ewidencję sprzedażową z jej użyciem.

Wymóg, o którym mowa, dotyczy wszystkich przedsiębiorców prowadzących sprzedaż towarów i usług osobom fizycznym. Zadanie to staje się obowiązkowe po przekroczeniu limitu wynoszącego dwadzieścia tysięcy złotych.

Warto przy tym wspomnieć, że w 2023 roku wspomniany limit pozostaje bez zmian w stosunku do lat poprzednich. Może być to nieco problematyczne, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że ostatnich kilka lat upłynęło pod znakiem wysokiej inflacji. W efekcie limit ten można przekroczyć znacznie łatwiej, niż miało to miejsce jeszcze na początku 2022 roku. Dobrze widać to na przykładzie:

 • płacy minimalnej,
 • diet pracowniczych,
 • kilometrówek,

ponieważ m.in. w tych przypadkach ustawodawca zdecydował się na poniesienie dotychczasowych kwot.

Oprócz tego trzeba mieć na uwadze, że pewne grupy czynności są zwolnione ze stosowania kasy rejestrującej.

Wśród działań, których nie zalicza się do tego limitu, znajdują się m.in. takie zdarzenia gospodarcze jak:

 • sprzedaż nieruchomości,
 • środków trwałych,
 • wartości prawnych i niematerialnych.

Kasy online

Warto mieć na uwadze, że w 2023 roku obowiązkowe dla części przedsiębiorców są kasy online:

 • naprawy pojazdów silnikowych (rozumie się przez to np. naprawy opon, zakładanie bieżników itp.),
 • sprzedaż benzyny silnikowej, oleju napędowego itp.,
 • świadczenie usług gastronomicznych,
 • sprzedaż węgla opałowego, brykietu i innych paliw wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu itp.,
 • usługi fryzjersko-kosmetyczne,
 • działalność budowlana,
 • usługi prawnicze.

W przypadku wyżej wymienionych branż zakup kas fiskalnych online jest obowiązkowy. Powód, dla którego korzystanie z kas online ma obowiązkowy charakter, jest bardzo prosty: zwiększenie transparentności prowadzonej działalności oraz poprawa efektywności przeprowadzanych kontroli podatkowej (minimalizacja ryzyka oszustw podatkowych).

Kasy fiskalne online to rozwiązanie, które umożliwia transfer (w czasie rzeczywistym) danych do organów podatkowych, co usprawnia nadzór organów podatkowych nad prowadzoną działalnością gospodarczą.

Tak czy inaczej, prawo ma to do siebie, że często się zmienia. Regulacje podatkowe mają to do siebie, że ulegają częstym modyfikacjom, dlatego trzeba regularnie monitorować stan prawny pod tym względem oraz dostosowywać prowadzoną działalność do obowiązujących wymogów. W związku z tym warto śledzić takie wpisy jak np. nasze: https://pragmago.pl/porada/obowiazek-posiadania-kasy-fiskalnej-kogo-dotyczy/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here