Jeśli kiedykolwiek chciałeś pożyczyć pieniądze przez internet to z pewnością spotkałeś się z dwoma pojęciami z tym związanymi: kredyt i pożyczka. Są one często stosowane zamiennie jako synonimy. Okazuje się, że całkiem sporo różni te dwa sposoby pozyskiwania środków pieniężnych. Kredyt a pożyczka – choć różnić jest dużo to znajdziemy również sporo podobieństw. Formalnie jednak są to dwa różne pojęcia i podlegają innym przepisom prawa.

Czym jest kredyt bankowy?

Czym jest kredyt bankowy?Najprościej rzecz ujmując kredytem bankowym nazywamy przekazanie nam przez bank określonej kwoty pieniędzy na czas ustalony w umowie kredytowej. Wszystkie kwestie dotyczące kosztów kredytu (oprocentowanie, prowizja) zawarte są w takiej własnie umowie. Powinny tam się także znaleźć zapisy dotyczące warunków rezygnacji z kredytu, wszelkie opłaty karne za nieuregulowanie spłat w terminie itd. Kredyt bankowy może być udzielony jedynie po pozytywnej ocenie zdolności kredytowej. Od tego zależy również maksymalna kwota kredytu jaką możemy otrzymać. Nie jest tu istotna kwota o jaką się ubiegamy. Bank i tak zaproponuje nam tylko taką sumę kredytu na spłatę jakiej pozwala nam nasza zdolność kredytowa.

Definicja pożyczki

Jeśli zaś chodzi o pożyczkę to jest to znacznie szersze pojęcie. Pożyczki może nam udzielić osoba fizyczna. Nie jest to pojęcie zarezerwowane jedynie dla banków czy instytucji finansowych. W przypadku pożyczek z definicji nie musimy podawać celu na jaki potrzebujemy się zadłużyć. W przypadku kredytów czasami musimy podać na co zamierzamy wydać pożyczone pieniądze, choć nie zawsze. Wszelkie zasady dotyczące sposobu spłaty pożyczki uregulowane są w umowie pożyczkowej. Są one ustalane pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą i założenia nie są one zbyt restrykcyjne.

Kredyt a pożyczka – Czym się różnią?

Podstawową różnicą pomiędzy kredytem a pożyczką są przepisy prawa, które regulują te dwa produkty finansowe. Wszelkie kwestie związane z kredytem reguluje ustawa Prawo Bankowe z 29 sierpnia 1997 roku. Z jej zapisów wynika, że forma kredytu zarezerwowana jest tylko dla banków i żadna inna instytucja lub przedsiębiorstwo nie może ich udzielać. Co do pożyczki to wszystkie kwestie prawne regulowane są przez Kodeks Cywilny. Pożyczkodawcą może być zarówno osoba prawna jak i osoba fizyczna. Znamienite jest również to, że środki przeznaczone na wypłatę kredytu nie są własnością banku lecz podmiotów, które zdeponowały na rachunkach bankowych swoje środki. W przypadku pożyczek, wszystkie wypłacane środki są własnością firmy lub osoby udzielającej pożyczki. Warto również zauważyć, że w przypadku mniejszych kwot pożyczki nie będzie wymagana pisemna umowa, która w każdym niezbędna jest w każdym przypadku kredytu.

Jak wybrać najlepszą ofertę na rynku?

Wybór najodpowiedniejszej oferty na rynku wcale nie jest taki prosty jak mogłoby się wydawać. Internet przesycony jest różnorakimi ofertami. Wszystkie określane są jako promocyjne i te najlepsze. Aby mieć pogląd na wszystkie oferty warto odwiedzić jedną z porównywarek kredytowych. Dotyczą one zarówno kredytów bankowych jak i pożyczek. Znajdziemy także specjalne porównywarki i rankingi dotyczące kredytów hipotecznych.

Zasada działania każdej z nich jest taka sama. W swojej bazie danych posiadają informacje na temat aktualnej oferty wszystkich banków, które zgodziły się udzielić takiej informacji. Po wpisaniu w odpowiednim formularzu kwoty jaka nas interesuje otrzymamy wyliczenia odnośnie kosztów każdego kredytu i wysokości raty. Okres spłaty możemy dowolnie modyfikować dzięki czemu mamy idealny podgląd na to jak wraz z wydłużeniem okresu spłaty lawinowo rośnie całkowity koszt kredytu i zmniejsza się wysokość miesięcznej raty.

Jak wybrać najlepszą ofertę na rynku?

Gdy już otrzymamy stosowne wyliczenia powinniśmy w pierwszej kolejności porównać wartości RRSO we wszystkich ofertach. Jest to najbardziej miarodajna metoda porównywania kredytów i pożyczek. Choć za pierwszym razem patrzymy na wysokość raty to musimy mieć świadomość, że im niższą ratę będziemy płacić wydłużając okres spłaty tym więcej odsetek zapłacimy w końcowym rozrachunku. Porównując wartość RRSO możemy łatwo zauważyć, że w przypadku kredytów bankowych można łatwo natrafić na promocyjne oferty opiewające na 10%. W przypadku firm pożyczkowych może to być nawet kilkaset lub kilka tysięcy procent. Na pierwszy rzut oka widać, która opcja bardziej się opłaca.

Kredyt czy pożyczka?

Wszystko tak na prawdę zależy od naszej zdolności kredytowej. Jeśli ją posiadamy to warto skorzystać z oferty banku i wziąć kredyt gotówkowy. Wprawdzie cały proces może trwać nieco dłużej ale sporo zaoszczędzimy. W skrajnych przypadkach, gdy nie posiadamy odpowiedniej zdolności kredytowej, lub gdy potrzebujemy pieniędzy „na już” możemy skorzystać z oferty firmy pożyczkowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here