Kredyt gotówkowy jest jednym z najpopularniejszych sposobów zadłużania się Polaków. Pożyczamy bardzo chętnie na różne cele – na wakacje, na samochód, na edukację naszych dzieci. Poziomie zarobków w Polce jest nie pozwala na finansowanie tego wszystkie z oszczędności, bo takowych w zasadzie Polacy nie mają. Banki jeszcze ułatwiają zadłużanie się, wszystko bowiem można załatwić drogą online bez wychodzenia z domu. Należy mieć jednak odpowiednią zdolność kredytową. Banki bowiem dokładnie analizują nasze zarobki i zobowiązania finansowe, a także prześwietlają naszą historię kredytową w BIK. Mimo bardziej wygórowanych wymagań niż w przypadku chwilówek, kredyty bankowe cieszą się dużą popularnością jako względnie bezpieczny produkt finansowy. Dzięki kontroli KNF banki prowadzą ściśle uregulowaną politykę kredytową. Aby wybrać najlepszą ofertę kredytową, należy je porównać pod względem parametru RRSO. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat kredytu gotówkowego, przeczytaj niniejszy artykuł.
Kredyt gotówkowy
Czym charakteryzuje się kredyt gotówkowy? Przede wszystkim należy wspomnieć, że pieniądze jakie uzyskasz dzięki kredytowi możesz przeznaczyć na dowolny cel, które nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zasady na jakich banki udzielają kredytów wyszczególnione są w zapisach ustawy o Prawie Bankowy. Zasady te są dosyć restrykcyjne. Dodatkowo banki w Polsce podlegają również kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. To instytucja, która nakłada na banki normy ostrożnościowe w formie rekomendacji, do których banki mają obowiązek się stosować.
Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt?
Aby otrzymać kredyt gotówkowy należy spełnić szereg wymogów. Przede wszystkim należy dysponować dowodem osobistym. Pełnoletność jest bowiem warunkiem koniecznym. Bank z pewnością będzie od nas żądał okazania zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. W przypadku gdy jesteśmy emerytami lub rencistami, będziemy musieli przedstawić dokument, na podstawie którego mamy przyznane świadczenie, a także odcinek ostatniego przelewu. Jeśli natomiast jesteś przedsiębiorcą będziesz musiał dostarczyć zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami do ZUS i Urzędu Skarbowego. Bardzo możliwe, że bank zażąda również twojego rozliczenia z PIT za poprzedni rok.
Na postawie tych dokumentów analityk bankowy oceni twoja zdolność kredytową. Teoretycznie sa dwie możliwości zakończenia tego procesu. Bank odprawi cię z kwitkiem uznając, że nie jesteś w stanie spłacać kredytu, albo oceni pozytywnie twoje możliwości finansowe i przyzna ci kredyt. Jest jednak jeszcze możliwa trzecia opcja. Bank może uznać, że przyzna ci kredyt jeśli będzie on jednak obwarowany dodatkowymi warunkami. W tym wypadku bank może żądać ubezpieczenia kredytu lub jego poręczenia. W pierwszym przypadku wzrosną koszty kredytu, w drugim będziesz musiał znaleźć zaufaną osobę, która zgodzi się być twoim żyrantem.
Koszty kredytu gotówkowego
Jakie koszty wiążą się z zaciągnięciem kredytu gotówkowego? Podstawowym kosztem kredytu są odsetki. Ich wysokość wynika wprost z oprocentowania kredytu, które bank podaje w skali rocznej. Oprocentowanie nie może być wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej. Wysokość stopy lombardowej ustalana jest przez Narodowy Bank Polski. Oprocentowanie nie tylko wpływa na całkowity koszt kredytu, ale również kształtuje wysokość miesięcznej raty, także ma bezpośredni wpływ na stan naszych finansów.
W dalszej kolejność koszty kredytu będzie generowała prowizja. Jest ona często wliczana do kwoty kredytu. Czasami banki oferują również ubezpieczenie kredytu. Jego składka będzie wchodziła w skład miesięcznej raty. Należy mieć jednak na uwadze, że ubezpieczenie kredytu działa przede wszystkim na korzyść banku. Ubezpieczyciel spłaci dług w razie twojej śmierci lub niezdolności do pracy.
Jak wyliczyć całkowity koszt kredytu? Przede wszystkim należy pochylić się nad Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania – RRSO. To parametr, który zawiera w sobie nie tylko oprocentowanie kredytu, ale również wszelkie inne dodatkowe opłaty – prowizję, marżę, czy też opłatę przygotowawczą. Sposób wyliczania RRSO jest jednolity dla wszystkim banków. Stanowi wiec doskonałe narzędzie dla porównywania ofert kredytowych.
Pamiętaj! Z kredytu można zrezygnować
Jego po podpisaniu umowy kredytowej dojdziesz jednak do wniosku, że zbyt pochopnie podjąłeś decyzję, możesz się jeszcze z tego wycofać. Pozwalają na to zapisy w ustawie o kredycie konsumenckim. Masz na to 14 dni od daty zaciągnięcia zobowiązania finansowego. Rezygnacja musi mieć formę pisemną. Jesteś oczywiście zobligowany do oddania całej kwoty przyznanego kredytu. Masz na to 30 dni od daty złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy kredytowej.
Czyli jak minie 14 dni to nie ma już szans na wycofanie się z kredytu?
Tzn z kredytu nie zrezygnujesz. Możesz go od razu spłacić wraz ze wszystkimi kosztami, ale nie wiem czy babki nie pobierają jakiejś dodatkowej opłaty jak spłacasz całość zaraz po wzięciu kredytu
14 dni moim zdaniem wystarczający okres aby jescze raz przeanalizować zasadność wzięcia kredytu