Chcąc kupić swoje wymarzone M, trzeba się liczyć z tym, że łatwo nie będzie, zwłaszcza gdy konieczne jest do tego wzięcie kredytu hipotecznego. Aby go otrzymać, należy wcześniej spełnić konkretne wymagania stawiane przez bank. Jakie dokładnie? Co jest brane pod uwagę? Ile właściwie trzeba zarabiać, by móc dostać kredyt hipoteczny?

Jak dostać kredyt hipoteczny?

Ubieganie się o kredyt hipoteczny w banku, dla wielu z nas może być prawdziwym wyzwaniem, a bank weryfikuje bardzo skrupulatnie każdego klienta. Przede wszystkim sprawdzana jest zdolność kredytowa i wiarygodność finansowa, ale koniecznie należy też donieść wszystkie dokumenty związane z nieruchomością. Jest tego dosyć dużo i nie dla każdego jasne jest, co właściwie musi wcześniej przygotować. Kredyt hipoteczny i związane z nim formalności przedstawia go2kredyt.pl, gdzie można dowiedzieć się więcej na temat tej formy zobowiązania finansowego. Zanim więc udamy się do banku, warto mieć świadomość tego, co będzie potrzebne i jakie warunki należy przy tym spełniać.

Jakie warunki trzeba spełniać, by dostać kredyt hipoteczny?

W pierwszej kolejności bank weryfikuje klienta pod względem jego zdolności kredytowej, czyli tego, jaka jest jego zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Bierze się tutaj pod uwagę rodzaj zatrudnienia, wysokość miesięcznych dochodów, staż pracy, koszty utrzymania gospodarstwa domowego, wielkość rodziny, wiek kredytobiorcy, a także jego historię kredytową. Bank musi mieć pewność, że w perspektywie wieloletniej spłaty długu, klient będzie zdolny do regularnego uiszczania ustalonych rat. Niska płaca, inne zadłużenia czy duża rodzina lub bycie singlem może więc znacząco obniżyć naszą zdolność kredytową.

Ile trzeba zarabiać, by dostać kredyt hipoteczny?

Wysokość pensji jest jedną z tych informacji, która ma wpływ na zdolność kredytową, a konkretnie na to, jak dużo pieniędzy może udzielić nam bank. Oczywiście posiadając niską pensję, ale będąc na umowie o pracę na czas nieokreślony, ma się większe szanse niż przy takich samych, a nawet wyższych dochodach, ale na niepewnym stanowisku. Co więcej, jeżeli na kredyt składa się więcej osób, wspólne zarobki będą lepiej ocenione niż w przypadku indywidualnego dochodu. Tak naprawdę można zarabiać nawet minimalną krajową, ale trzeba liczyć się z tym, że wysokość kredytu może być przez to mniejsza, a co za tym idzie, niewystarczająca dla naszych celów.

Wysokość pensji a wysokość kredytu

Dobra wiadomość jest jednak taka, że nawet przy minimalnej pensji można otrzymać kredyt hipoteczny – należy się jednak liczyć z tym, że tych pieniędzy może być po prostu mniej. Im więcej zarabiamy, tym wyższa jest nasza zdolność kredytowa i tym więcej pieniędzy możemy otrzymać. Jak przy zarobkach na poziomie 2000 zł bank udzieli nam kredytu na maksymalnie ok. 160 tys., tak przy zarobkach 4000 zł, możemy liczyć nawet na 300 tys. zł. Oczywiście wszystko zależy od banku i jego wyliczeń, a to, jaką mamy pensję, ma wpływ na to, ile dostaniemy pieniędzy. Trzeba też wziąć pod uwagę wkład własny – obecnie konieczna jest dopłata co najmniej 20% wartości nieruchomości. Jeżeli mamy wymagane minimum lub więcej, wówczas bank będzie patrzył na nas bardziej przychylnie.

Niewątpliwie przy niskiej pensji jest trudniej, dlatego warto brać kredyt hipoteczny na wspólny rachunek. Dzięki temu zdolność kredytowa się zwiększa, a jednocześnie bank ma pewność, że nawet gdyby jedna osoba straciła źródło dochodu, pozostanie jeszcze druga zdolna do spłaty zadłużenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here