W ostatnich latach wyraźnie zmieniła się polityka banków odnośnie udzielania kredytów. Zmiana polega na tym, że zaostrzono warunki udzielania kredytów mieszkaniowych opiewających na spore sumy a znacznie złagodzono dostęp do niewielkich kredytów gotówkowych, zwanych również konsumpcyjnymi. Mimo tego, że są one bardziej dostępne to nadal aby je otrzymać trzeba spełnić szereg wymagań dotyczących zatrudnienia i zarobków. Czyli ogólnie rzecz ujmując należy posiadać odpowiednią zdolność kredytową. I nawet pomimo tego, że aby uzyskać kredyt konsumpcyjny należy spełnić te wszystkie formalności to cały czas jest to bardzo popularny produkt finansowy na rynku. Rocznie Polacy zadłużają się na ok. 30 miliardów złotych i zdecydowaną większość tej kwoty stanowią niewielkie kredyty gotówkowe przeznaczone na dowolny cel.

Ile kosztuje kredyt konsumpcyjny?

Koszt każdego kredytu wyrażany jest wartością RRSO (Ile kosztuje kredyt konsumpcyjny?rzeczywista roczna stopa oprocentowania). Jest to całkowity koszt udzielanego kredytu w ujęciu rocznym. W przypadku kredytów gotówkowych zazwyczaj mieści się on w przedziale od 10 do 30 %. Co składa się na całkowity koszt kredytu? Przede wszystkim zawarta jest w nim marża banku, czyli jego zarobek powiększony o stawkę WIBOR, czyli stawkę po jakiej banki pożyczają sobie nawzajem pieniądze. Łącznie nazywamy te dwa składniki oprocentowaniem kredytu. oferty promocyjne mogą opiewać nawet na 4% w ujęciu rocznym, choć zdarzają się oferty nawet z zerowym oprocentowaniem. Poza tym do RRSO zaliczamy prowizję banku za udzielenie kredytu oraz inne koszty niezbędne do jego uzyskania. Porównując kilak kredytów w różnych bankach lub nawet chwilówek w firmach pożyczkowych, zawsze warto jest porównywać ze sobą wartość RRSO, gdyż to ona właśnie daje najbardziej realistyczne i uczciwe porównanie.

Jak dostać kredyt konsumpcyjny?

Wspomnieliśmy na wstępie artykułu o tym, że aby otrzymać kredyt gotówkowy będziemy musieli spełnić szereg restrykcyjnych wymogów. Podstawową sprawą jest posiadanie ważnego dowodu osobistego, ponieważ kredyt może otrzymać tylko pełnoletnia osoba zamieszkała na terenie naszego kraju. Oprócz podania wszystkich swoich danych na pewno będziemy musieli przedstawić bankowi zaświadczenie o naszym zatrudnieniu oraz wysokości zarobków. Dotyczy to osób fizycznych aktywnych zawodowo. W przypadku przedsiębiorców niezbędne będą zaświadczenia z ZUS i US a w przypadku emerytów i rencistów będziemy musieli przedstawić w banku odpowiedni dokument udowadniający przyznane świadczenie. Bank zapyta nas także o nasze aktualne, stałe wydatki gospodarstwa domowego, ilość osób na utrzymaniu oraz to czy mamy jakiekolwiek zobowiązania finansowe takie jak kredyty, karty kredytowe, limity na rachunku czy na przykład alimenty. Przy większych sumach zostanie także sprawdzona nasza historia kredytowa w BIK. Dlatego właśnie zawsze warto w terminie spłacać swoje zobowiązania, aby później nie mieć kłopotów z otrzymaniem nowego kredytu.

Dopiero na podstawie tych wszystkich informacji system bankowy wspierając się analitykiem oceni zdolność kredytową oraz podejmie decyzję co do tego czy przyznać nam kredyt. Idealna sytuacja jest wtedy, gdy bank wyda pozytywna decyzję i pozostanie nam tylko podpisanie umowy i oczekiwanie na przelew środków. Często jednak zdarza się, że analityk bankowy negatywnie oceni naszą zdolność do spłacenia kredytu. Decyzja ta może być ostateczna, lub bank spróbuje negocjować z nami dodatkowe warunki udzielenia kredytu. Może to być na przykład opcja wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, które zwiększy koszt kredytu lub konieczność poręczenia kredytowego ze strony osoby trzeciej.

Jak znaleźć najlepszy kredyt gotówkowy?

Jak znaleźć najlepszy kredyt gotówkowy?Przy okazji warto wspomnieć o tym, że nie powinniśmy korzystać z oferty pierwszego lepszego banku. Panująca konkurencja a rynku sprawiła, że banki zaciekle walczą o każdego klienta i często stosują różnego rodzaju promocje maksymalnie obniżając koszty udzielenia kredytu. Mały zarobek rekompensują sobie zdobyciem klienta i liczą, że w przyszłości przyniesie on im większy zarobek. Dlatego żeby znaleźć najbardziej atrakcyjną ofertę warto skorzystać z porównywarek kredytowych dostępnych w internecie. Dzięki takiemu rozwiązaniu po wpisaniu kwoty kredytu i długości jego spłaty w mgnieniu oka otrzymamy wyliczenia kredytu we wszystkich dostępnych bankach. Wyszczególnione zostaną takie dane jak oprocentowanie, wysokość prowizji, wartość RRSO, całkowity koszt kredytu i wreszcie: wysokość miesięcznej raty. Dzięki takim wyliczeniom będziemy w stanie szybko ocenić, która oferta jest dla nas najbardziej atrakcyjna. A także realna względem zachowania płynności finansowej przy planowaniu budżetu domowego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here