Wzięcie kredytu jeszcze nigdy nie było tak proste. Obecnie niemal wszystkie banki oferują możliwość złożenia wniosku online. Wystarczy więc komputer i dostęp do internetu. Bankowość internetowa stale się rozwija. Konto online w banku, czy też kredyt online to tylko przykłady jak można szybko i komfortowo korzystać z usług bankowych. Jak zaciągnąć kredyt drogą internetową? Wystarczy wypełnić wniosek i czekać na decyzję banku, który sprawdzi naszą zdolność kredytową. Oczywiście we wniosku musimy podać szereg informacji, które pomogą analitykom bankom w tej ocenie. Należy również spełnić szereg wymogów formalnych, aby móc starać się o przyznanie kredytu. W tym artykule znajdziesz informacje o tym, jak wypełnić wniosek kredytowy, jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać kredyt, a także na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze najbardziej odpowiedniej oferty kredytowej.

Kilka słów o kredycie

kredyt onlineW pierwszej kolejności należy wspomnieć, że kredyt może być oferowany tylko i wyłącznie prze banki. Zasady przyznawania kredytów i wiele innych przepisów do nich się odnoszących, znajdziemy w ustawie o Prawie Bankowym. Są to dość szczegółowe i restrykcyjne wytyczne, co do których muszą stosować się banki. Dodatkowo musimy również podkreślić, że banki w Polsce znajdują się pod kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego. Co to oznacza? KNF stoi na straży rynku finansowego w Polsce. Często wydaje rekomendacje, do których banki również muszą się stosować. To często są tzw. normy ostrożnościowe w kwestii polityki kredytowej. Jeśli wiec bank wymaga od ciebie całego szeregu zaświadczeń i analizuje wnikliwie twoją zdolność kredytową, to nie tylko dba o zabezpieczenie swojego interesu, ale również stosuje się do narzuconych mu prawnie wymogów.

Jakie rodzaje kredytów wyróżniamy? Podstawowy podział kredytów przebiega na linii rozróżnienia, dla kogo mogą być oferowane. W ten sposób można wyróżnić kredyty dla podmiotów gospodarczych, oraz kredyty dla osób fizycznych. W przypadku kredytów dla firm można wyróżnić:

  • kredyt obrotowy
  • kredyt inwestycyjny
  • kredyt na rachunku bieżącym

Natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę kredyty dla osób fizycznych to podstawowa linia podziału przebiega pomiędzy kredytem mieszkaniowym (najczęściej w formie kredytu hipotecznego) a kredytem konsumpcyjnym, w skład którego wchodzą:

  • kredyt gotówkowy
  • kredyt samochodowy
  • kredyt studencki
  • kredyt w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym

Jak widać rodzajów kredytów jest całkiem sporo. Najbardziej popularnym kredytem jest bez wątpienia kredyt gotówkowy, z racji tego, że uzyskane pieniądze można wykorzystać na każdy dowolny cel niezwiązany z działalnością gospodarczą.

Kredyt online

Jak zaciągnąć kredyt online? Przede wszystkim musisz wypełnić wniosek kredytowy na stronie internetowej banku, z którego oferty zdecydowałeś się skorzystać. Jest to dość prosta czynność, musisz się jednak przygotować na podanie szeregu informacji o swojej sytuacji finansowej. Oczywiście będziesz musiał do wniosku wprowadzić swoje dane osobowe – PESEL, serię i numer dowodu osobistego, a także adres zamieszkania. Następnie określisz wysokość swoich zarobków, oraz rodzaj zatrudnienia. Koniecznym będzie również określenia ilości osób, które są na twoim utrzymaniu. Z pewnością bank będzie również wymagał od ciebie określenia zadłużenia jakie posiadasz w innych bankach.

kredyt onlineBank może również wymagać od ciebie, abyś przesłał skan dowodu osobistego oraz zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Na podstawie wniosku i nadesłanych dokumentów do pracy przystąpi analityk bankowy. Oceni twoją zdolność kredytową i podejmie decyzje o przyznaniu ci kredytu. Oczywiście bank prześwietli również twoją historię kredytową w BIK. Jeśli miałeś ostatnie opóźnienia w spłacaniu zobowiązań finansowych to raczej masz marne szanse na uzyskanie kredytu.

Kredyt bankowy – który najlepszy?

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytową? Przede wszystkim musisz szukać wśród ofert skrojonych na twoją miarę. A podstawowymi warunkami jakie określisz na samym początku będzie kwota jaką chcesz pożyczyć, oraz wysokość miesięcznej raty, która ma bezpośredni wpływ na twój budżet. Jeśli wyselekcjonujesz odpowiednie oferty, musisz w dalszej kolejności określić, która z nich jest najtańsza.

Jak tego dokonać? Wystarczy, że spojrzymy na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania – RRSO. To współczynnik określający relację między całkowitym kosztem kredytu a sumą pożyczonych pieniędzy. Wyrażany jest w wielkości procentowej. Metoda obliczania RRSO jeść ściśle określona w ustawie o kredycie konsumenckich, dlatego też banki identycznie wyliczają RRSO dla swoich ofert. Stąd też jest jest to bardzo miarodajne narzędzie do porównywania ofert kredytowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here