Prawo do majątku osoby zmarłej w pierwszej kolejności zawsze mają dzieci oraz małżonek. Co ważne, dziedziczą oni w częściach równych, natomiast żona lub mąż jest dodatkowo zabezpieczony, ponieważ część należnego spadku nie może być dla takiej osoby mniejsza, niż 25% całości. Kto jeszcze dziedziczy majątek, jak rozstrzygane są kwestie testamentu i darowizny? Dowiedz się więcej już teraz.

Sprawy spadkowe Częstochowa

Trzeba przyznać, że sprawy spadkowe Częstochowa nie zawsze są łatwe i bardzo często przyczyniają się do powstawania konfliktów pomiędzy członkami rodziny. Okazuje się, że zastosowanie nie zawsze ma dziedziczenie ustawowe, ponieważ trzeba mieć na uwadze również ostatnią wolę osoby, która zostawia majątek. Równie często rozstrzygane są kwestie testamentu i jego podważania czy unieważnienia czy przekazywania darowizn. W zakresie spraw spadkowych można mówić również o zachowku, który po zmarłym nie należy się przecież wszystkim.

Ostatnia wola osoby zmarłej

W jakich przypadkach testament jest ważny i czy to w ogóle on reguluje kwestie podziału spadku? W licznych sytuacjach oczywiście tak, natomiast sądy bardzo często mają do czynienia z niezgodą osób, które dziedziczą ustawowo, a jednak nie zostały w nich uwzględnione. W takich przypadkach swoje zastosowanie ma zachowek.

Co ciekawe, w testamencie można ustanowić dowolną osobę, która ma otrzymać całość bądź część spadku i wcale nie musi być nią członek rodziny. Wszystko zależy od ostatniej woli zmarłego, ale zapis w testamencie może dotyczyć również całkiem obcej osoby.

Kancelaria adwokacka Częstochowa podkreśla również, że bardzo często kwestionowana jest ważność testamentu. Okazuje się jednak, dla sądu ważny jest testament spisany w jak najkrótszym odstępie czasu od zgonu spadkodawcy. Może on być spisany u notariusza albo samodzielnie.

Artykuł powstał na podstawie informacji merytorycznych użyczonych przez kancelariakowalski.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here