Jeśli myślisz o tym, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny, najpierw zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat tego zobowiązania. Jak go dostać? Jak obliczyć zdolność kredytową? Oraz co najważniejsze – na co można przeznaczyć pieniądze uzyskane z kredytu hipotecznego?

Na co przeznaczony jest kredyt hipoteczny?

Kredyty hipoteczne, których porównanie można sprawdzić w jednej z multiwyszukiwarek: https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne, są najpopularniejszym sposobem finansowania nieruchomości. Co można dzięki nim kupić?

Na początku należy zaznaczyć, że kredyt hipoteczny, w przeciwieństwie do gotówkowego, jest zobowiązaniem celowym. Oznacza to, że można go spożytkować tylko w ściśle określony sposób.

Co można sfinansować z jego pomocą? Zakup mieszkania, domu jednorodzinnego, domku letniskowego, garażu oraz działki budowlanej. Ponadto, w ten sposób można opłacić budowę domu, remont mieszkania lub modernizację lokalu w celu wynajmu lub dzierżawy. I warto tutaj zaznaczyć, że kredyt mieszkaniowy, choć często uznawany za dokładnie to samo, co hipoteczny, przeznaczony jest wyłącznie na zakup wybranej nieruchomości, lecz nie na jej remont czy budowę.

Ponadto, w zależności od przeznaczenia, bank wcale nie musi przyznawać pieniędzy w gotówce lub na konto. Gdy w ten sposób ma zostać spłacony zakup nieruchomości, bank przelewa środki na konto sprzedającego, kredytobiorca więc nie uzyskuje ich fizycznie. Pieniądze zostaną mu wypłacone, gdy ten opłaca z nich remont/budowę, lecz musi ściśle rozliczyć się z tego, jak zostały wydane.

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Bank, na podstawie wielu różnych czynników, określa Twoją zdolność kredytową i na tej podstawie przyznaje Ci fundusze lub odrzuca wniosek. Co jest brane pod uwagę? Przede wszystkim rodzaj umowy o pracę oraz wysokość wynagrodzenia. Ponadto trzeba udokumentować, ile osób znajduje się w gospodarstwie domowym, jakie są ich zarobki (nie dotyczy dzieci) oraz czy kredytobiorca ma inne zobowiązania.

W internecie można znaleźć kalkulatory zdolności kredytowej, które pozwolą wykonać symulację przedstawiającą, jakiej wysokości zobowiązanie możesz uzyskać. Pamiętaj jednak, że to jedynie pokazanie Ci prawdopodobnego scenariusza – ostateczna decyzja i tak należy do banku.

Co jest potrzebne do kredytu hipotecznego?

Jeśli już wiesz, co chcesz sfinansować przy pomocy kredytu hipotecznego i mniej więcej znasz swoją zdolność kredytową, czas przygotować odpowiednie dokumenty. Co będzie Ci potrzebne?

Dowód osobisty, drugi dokument tożsamości ze zdjęciem (np. paszport lub prawo jazdy), zaświadczenie o rodzaju zatrudnienia oraz zaświadczenie o wysokości wynagrodzenia, a także pełny wyciąg z rachunku bankowego (wyjątkiem jest sytuacja, w której zaciągasz kredyt w tym samym banku, w którym posiadasz główne konto osobiste). Następnie, w zależności od Twojej sytuacji rodzinnej, może być potrzebny akt urodzenia dzieci, wyrok rozwodowy czy umowa rozdzielności majątkowej.

Zanim udasz się do banku, warto skompletować wszystkie potrzebne dokumenty, dzięki czemu usprawnisz cały proces.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here