W Polsce stosunkowo niewiele osób jest stać na finansowanie wszystkich swoich potrzeb poprzez gotówkę. Poważniejsze wydatki jak zakup lepszego samochodu, wyjazd na wakacje, czy też nowy komputer często finansujemy ze środków uzyskanych dzięki kredytom. Jednym z najpopularniejszych kredytów na Polskim rynku finansowym jest kredyt gotówkowy. Z czego wynika jego popularność? Głównie z tego, że stosunkowo łatwo go dostać. W porównaniu do kredytu hipotecznego, czy nawet samochodowego formalności są naprawdę mało skomplikowane. Dodatkową zaletą tego kredytu jest to, że w procesie wnioskowania o jego uzyskanie, nie musimy informować banku, na co mamy zamiar wydać pozyskane pieniądze. Bank również nie może od nas żądać takiej informacji. Czym charakteryzuje się tego rodzaju kredyt? Jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy? O tym przeczytam w niniejszym artykule.

Charakterystyka kredytu gotówkowego

najtańszy kredyt gotówkowyCzym charakteryzuje się kredyt gotówkowy? Przede wszystkim warto zauważyć, że kredyty mogą być udzielane tylko i wyłącznie przez banki. Jest to regulowane poprzez zapisy w ustawie o Prawe Bankowym. Polityka kredytowa banków podlega więc ścisłym restrykcjom. Dodatkowo nad bankami swoją pieczę rozciąga również Komisja Nadzoru Finansowego, która czuwa nad prawidłowym funkcjonowaniem rynku finansowego w Polsce. KNF często wydaje rekomendacje, do których banki są zobligowane się stosować. Wobec takich obostrzeń polityka kredytowa banków jest ściśle regulowana. To, że banki nakładają na kredytobiorców szereg wymogów, wynika wprost z zapisów w ustawie.

Jakie koszty wiążą się z kredytem gotówkowym

Najważniejszym kosztem kredytu gotówkowego są odsetki. Wynikają one wprost z oprocentowania kredytu, które bank podaje w skali rocznej. Warto zaznaczyć jaka może być maksymalna wysokość takiego oprocentowania, które nazywamy nominalnym. Otóż nie może ono przekroczyć czterokrotnej stopy lombardowej. Wysokość tejże stopy określa Narodowy Bank Polski. Wyróżniamy dwa rodzaje oprocentowania kredytowego: stałe i zmienne.

W przypadku oprocentowania stałego ma ono taka samą wysokość przez cały okres kredytowania. Zazwyczaj jest stosowane przy kredytach krótkoterminowych. Oprocentowanie zmienne zaś składa się z części stałej, czyli marży, oraz części zmiennej. Ta druga część podlega zmianom w zależności od tego, wobec jakiego punktu odniesienie będziemy ja wyliczać. Najczęściej tym punktem odniesienia jest WIBOR. To nic innego jak oprocentowanie obowiązujące na rynku międzybankowym, które podlega ciągłym zmianom. Wszystko też jest zależne od poziomu stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Które oprocentowanie jest korzystniejsze. Patrząc z dzisiejszego punktu widzenia wielu specjalistów powie, że zdecydowanie oprocentowanie zmienne. Wiąże się to przede wszystkim z niskimi stopami procentowymi. Obecnie kredyt z oprocentowaniem stałym jest po prostu zbyt drogi i nieopłacalny. Ale to nie do końca prawda. Wiele bowiem zależy od okresu kredytowania. Należy bowiem na koszty kredytu spojrzeć z perspektywy całego okresu trwania umowy kredytowej. Jeśli bowiem zaciągamy kredyt długoterminowy, powiedzmy na 8-10 lat, wówczas należałoby się zastanowić czy nie lepszą opcją będzie oprocentowanie stałe. W tak dużej perspektywie czasowej może się bowiem okazać, że stopy procentowe, a z co za tym idzie – oprocentowanie kredytów wzrosną. Wówczas może się okazać, że dziś wzięty kredyt z oprocentowaniem stałym będzie w dalszej perspektywie czasowej stosunkowo tani.

Najtańszy kredyt gotówkowy

najtańszy kredyt gotówkowyJak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy? Aby tego dokonać musisz musisz przeanalizować oferty kredytowe pod względem parametru RRSO. TO Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, którą banki wyliczają według tych samych zasad, które są zapisane w ustawie o kredycie konsumenckim. Dzięki jednolitej metodzie wyliczania RRSO, jest od dobrym narzędziem, które umożliwi nam miarodajne porównanie ofert kredytowych.

RRSO podawana jest w wielkości procentowej. Idealnie obrazuje relację, jaka zachodzi pomiędzy całkowitym kosztem kredytu a sumą pożyczonych pieniędzy. W skład tego parametru wchodzi oprocentowanie nominalne, prowizja, marżą, czy też opłata przygotowawcza. Musisz jednak wiedzieć, że przypadku oprocentowania zmiennego, w razie znacznego podniesienia poziomu stóp procentowych, koszty kredytu mogą wzrosnąć.

Niska rata

Dla wielu kredytobiorców nie koszty kredytu są najistotniejsze, ale wysokość miesięcznej raty. Dlatego często wolą kredytu długoterminowe, gdzie koszty wzrastają, ale można ustalić ratę na zadowalającym poziomie. Raty kredytowe mogą być równe i malejące. Ta druga opcja jest zdecydowanie najkorzystniejsza dla kredytobiorców. Odsetki, które wchodzą w skład raty, płacimy bowiem od pozostałego do spłaty kapitału.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here