Potrzebujesz połączyć różne materiały, żeby stworzyć z nich trwałą konstrukcję? Prawdopodobnie przydadzą Ci się do tego nity zrywalne. To niewielkie elementy, spajające zarówno płaskie i cienkie części.
Do czego dokładnie można je wykorzystać? Czym się charakteryzują? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.
Czym są nity zrywalne?
Nity zrywalne to niewielkie elementy, wykonane z aluminium, miedzi, stali lub mosiądzu. Składają się z łba i gwoździa. Przy ich użyciu można nie tylko sprawnie, ale też trwale oraz tanio spoić ze sobą różne materiały.
W dużym skrócie wygląda to następująco… W częściach, które należy połączyć, wykonywany jest niewielki otwór (najlepiej wykorzystać do tego wiertarkę). Do powstałej w ten sposób szczeliny trzeba włożyć nit, a następnie docisnąć go do łączonej powierzchni za pomocą nitownicy (pneumatycznej, elektrycznej albo ręcznej). Wystarczy chwila i wszystko gotowe.
Nity zrywalne – kiedy mogą się przydać?
Nity zrywalne są stosowane w różnych branżach. Sprawdzają się w motoryzacji (przy łączeniu elementów nadwozia), w przemyśle stoczniowym (przy produkcji wyposażenia dla okrętów), czy w obszarze elektroniki (przy mocowaniu komponentów komputerów). A to zaledwie kilka z wielu przykładów zastosowania tego typu łączników.
Warto dodać, że po nity zrywalne chętnie sięgają także domowi majsterkowicze. Można je wykorzystać chociażby przy tworzeniu przydomowych dekoracji, stojaków na rowery albo przy montowaniu uchwytów.
Przeczytaj także: https://aortamag.pl/rodzaje-norm-dotyczacych-srub-i-konwersja-pomiedzy-nimi/
Jakie są rodzaje nitów zrywalnych?
Nity zrywalne można podzielić na różne kategorie, kierując się wieloma kryteriami. Od materiału, z którego są wykonane, przez wielkość czy rodzaj. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę kształt i budowę takich elementów, to możemy wyróżnić standardowe nity zrywalne, a także: nity zrywalne szczelne, multigrip, rozprężne, konstrukcyjne, rowkowane, z końcówkami konektorowymi oraz typu Hard Lock czy Trebol. Co ważne, poszczególne łączniki mogą mieć różne zakończenia. Ich tzw. łby mogą być np. płaskie albo stożkowe. Wybór konkretnych łączników najlepiej uzależnić od materiałów, jakie chcemy ze sobą połączyć.
Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty – wkręty od Stalmut.