Banki walczą o klientów proponując co raz to ciekawsze oferty kredytowe. Z tego typu reklamami mamy najczęściej do czynienie we wzmożonych okresach zakupowych, zwłaszcza przedświątecznych. Jak pośród tak wielu ofert znaleźć najbardziej dla nas korzystną. Sprawa nie jest taka prosta, gdy porównanie wielu ofert kredytowych wymaga nie tylko czasu, ale również przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu finansów. W internecie można co prawda znaleźć mnóstwo narzędzi, które nam to ułatwią, jak choćby kalkulator kredytowy, jednak musimy pewną podstawową wiedzę o kredytach jednak posiadać. To wszystko dla dobra naszych finansów, bo to przecież my będziemy kredyt spłacać. W tym artykule spróbujemy przybliżyć ci podstawowe zagadnienia związane z kredytami. Po lekturze tego artykułu będziesz wiedział jak wybrać najlepszą ofertę.

Kredyt – charakterystyka

oferty kredytoweCzym charakteryzuje się kredyt? Przede wszystkim tym, że udzielić go może tylko bank. Banki działają według zapisów w ustawie o Prawie Bankowym. Dodatkowo politykę kredytową banków w ryzach trzyma również Komisja Nadzoru Finansowego. Co jakichś czas wydaje rekomendacje, do których banki mają obowiązek się stosować. Stąd też banki muszą swoim potencjalnym kredytobiorcom stawiam wysokie wymagania. W przypadku kredytu gotówkowego potencjalny kredytobiorca musi się wykazać zarobkami na odpowiednim poziomie i dobrą historią kredytową w BIK. Osoby, które wcześniej miały problemy z terminowym spłacaniem kredytów i pożyczek, raczej nie mają szans na kolejny kredyt. Obecnie, aby wnioskować o udzielenie kredytu, nie trzeba udawać się osobiście do banku. Wystarcz wejść na jego stronę internetową i wypełnić wniosek. We wniosku należy podać dane osobowe, informacje o zatrudnieniu i wysokości zarobków, a także określić ilość osób jakie mamy na utrzymaniu. Na tej podstawie, oraz na analizie baz BIK, BIG i KRD, bank oceni naszą zdolności kredytową. Jeśli decyzja będzie pozytywna, pieniądze jeszcze tego samego dnia mogą trafić na nasze konto. Kredyt będziemy spłacać w comiesięcznych ratach

Oczywiście to wymogi jakie należy spełnić w przypadku kredytu gotówkowego, zdecydowanie najmniej skomplikowanego ze wszystkich ofert kredytowych. Już zupełnie inne będą wymagania w przypadku kredytu hipotecznego. Tutaj bank może wymagać sporego wkładu własnego. Stąd też ten rodzaj kredytu dostępny jest dla osób o zasobniejszym portfelu. Trzeba też pamiętać, że pieniądze z kredytu należy przeznaczyć na konkretny cel. Jeśli korzystamy z kredytu hipotecznego, to środki możemy przeznaczyć tylko i wyłącznie na zakup lub budowę domu. Nie możemy ich wydać na celu konsumpcyjne.

Najlepsze oferty kredytowe

Jakie są najlepsze oferty kredytowe na rynku? Przede wszystkim najatrakcyjniejsze są te najtańsze. Aby ocenić koszty kredytu powinniśmy spojrzeć na współczynnik RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Podawana jest ona w wielkości procentowej i odzwierciedla relację jaka zachodzi pomiędzy kosztami kredytu, a jego sumą. Sposób obliczania RRSO jest ściśle uregulowany w ustawie o kredycie konsumenckim. Dlatego też banki obliczają ten parametr wedle jednolitej metody. To daje nam znakomite narzędzie aby porównać oferty kredytowe. RRSO ma to do siebie, że uwzględnia nie tylko oprocentowani nominalne, ale również prowizję i opłatę przygotowawczą. Słowem, bierze pod uwagę wszelkie koszty jakie wiążą się z zaciągnięciem kredytu.

Kalkulator kredytowy

oferty kredytoweAby porównać oferty kredytowe, można również skorzystać z kalkulatora kredytowego. W internecie znajdziesz mnóstwo stron z kalkulatorami kredytowymi. Ważne, aby taki kalkulator udostępniał jasną i zrozumiałą instrukcję obsługi. Po to, abyśmy mogli prawidło wprowadzić dane. Bowiem nieodpowiednie ich wprowadzenie może nam znacznie wypaczyć wynik kalkulatora. Zazwyczaj wpisujemy kwotę jaką chcemy pożyczyć, długość okresu spłaty i oprocentowanie. Kalkulator dokona symulacji kredytowe, dzięki czemu dostaniemy poglądowe wyniki na to, jak może wyglądać nasz kredyt. Musimy pamiętać, ze dane te mogą różnić się od prawdziwej oferty banku.

Rezygnacja z kredytu

Oferty kredytów zazwyczaj wyglądają bardzo kusząco. Często decyzję o wzięciu kredytu podejmuje zbyt pochopnie, często pod wpływem impulsu. Czasami po podpisaniu umowy, dochodzimy do wniosku, że jednak popełniliśmy błąd. Jak wybrnąć z takie sytuacji? Czy można anulować umowę kredytową? Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Trzeba tylko dopilnować kilku formalności. Przede wszystkim musisz zdążyć z terminem. Na rezygnację z kredytu masz 14 dni od dnia podpisania umowy kredytowej. Wynika to wprost z zapisów w ustawie o kredycie konsumenckim. Rezygnacja z kredytu musi mieć formę pisemną. Naturalnie musisz zwrócić całą sumę kredytu. Na to z kolei masz 30 dni od daty złożenie pisma z rezygnacją.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here