Szukając możliwości zdobycia dodatkowych środków pieniężnych często pierwsze kroki kierujemy do internetu. Znajdziemy tutaj masę różnych ofert dotyczących atrakcyjnych kredytów gotówkowych czy też tak zwanych pożyczek – chwilówek. Oczywistym jest, że w pierwszej kolejności interesujemy się jak najtańszymi ofertami, dzięki którym po spłacie pożyczki więcej pieniędzy zostanie w naszym portfelu. Z tego powodu głównym celem naszych poszukiwań będzie pożyczka bez prowizji lub kredyt z zerowym oprocentowaniem. Panująca an rynku konkurencja sprawiła, że możemy przebierać w ofertach. Bez problemu odnajdziemy tanie kredyty bądź darmowe pożyczki. Nie wszyscy jednak wiedzą czym tak naprawdę różni się kredyt od pożyczki.

Pożyczka a kredyt – Różnice i podobieństwa

Pożyczka a kredyt - Różnice i podobieństwaOba te słowa są często stosowane zamiennie przez klientów banków. Jak się jednak okazuje łączy je jedynie to, że dotyczą przekazania środków pieniężnych jednemu podmiotowi przez drugi. Poza tym różnią się niemal wszystkim. Główna różnica polega na kwestiach prawnych. Zasady udzielania kredytów reguluje restrykcyjne prawo bankowe. Ustawa o prawie bankowym z 1997 roku jasno określa, że kredytów mogą udzielać jedynie banki. Co do pożyczek, to wszystkie kwestie prawne z nimi związane reguluje kodeks cywilny. Co ważne, pożyczki może udzielać każdy kto ma na to wystarczające środki finansowe. Wszystko to sprawia, że pożyczki są łatwiej dostępne dla klientów ale są przez to dużo droższe. Prawo bankowe nakazuje dużą ostrożność w przyznawaniu kredytów i jasno określa warunki ich uzyskania. Udzielenie pożyczki to kwestia odpowiednich zapisów w umowie (w przypadku niskich kwot umowa nie jest wymagana).

Koszty pożyczki

Pożyczki są dużo droższe względem tradycyjnych kredytów bankowych. Z racji tego, że warunki ich udzielania nie podlegają pod ustawę o prawie bankowym to firmy pożyczkowe mogą dowolnie ustalać ich wysokość oraz stosować mniej restrykcyjne wymagania odnośnie pożyczkobiorców. Skutkiem tego podpisując umowę z firmą pożyczkową zazwyczaj godzimy się na wysokie oprocentowanie. RRSO pożyczek sięga nawet stu i więcej procent względem maksymalnie trzydziestu w przypadku kredytu gotówkowego. Na tak wysokie RRSO składają się zazwyczaj różnego rodzaju opłaty administracyjne oraz prowizje za udzielenie pożyczki. Samo oprocentowanie nie jest wcale duże. Łączne koszty są jednak dosyć wysokie i na uprzywilejowanej pozycji stawiają kredyty bankowe. O ile oczywiście posiadamy zdolność kredytową.

Pożyczka bez prowizji

Oczywiście wystarczą krótkie poszukiwania aby bez problemu odnaleźć oferty pożyczek, które nie będą obejmować kosztów prowizji. Zazwyczaj jednak obniżenie prowizji do zera skutkuje tym, że podnoszone są inne opłaty, aby firma pożyczkowa koniec końców zarobiła tyle ile miała zarobić. Można więc z dużym prawdopodobieństwem założyć, że w przypadku darmowej prowizji zapłacimy nieco więcej kosztów administracyjnych, bądź zwiększy się roczne oprocentowanie.

Pierwsza pożyczka darmowa

Pierwsza pożyczka darmowaFirmy pożyczkowe walcząc o klienta oferują również promocje polegające na tym, że pierwsza pożyczka jest całkowicie pozbawiona jakichkolwiek opłat czy prowizji. Jest zupełnie darmowa. Przykładowo jeśli pożyczamy 1000 zł na okres jednego miesiąca to jeśli przed upływem tego terminu spłacimy pożyczony tysiąc to nie poniesiemy żadnych dodatkowych kosztów. Firma wprawdzie na nas nie zarabia, ale zyskuje klienta któremu w przyszłości może zaproponować kolejną pożyczkę, która już darmowa nie będzie. Teoretycznie jest to sytuacja, w które obie strony zyskują.

Gdzie szukać najlepszych ofert?

Firmy pożyczkowe chętnie reklamują się w internecie. Jednak powinniśmy zostać obojętni na krzykliwe hasła reklamowe czy kolorowe bannery. Najlepszym miejscem do znalezienia odpowiedniej oferty będą internetowe porównywarki i rankingi pożyczek. Umożliwiają one posortowanie aktualnych ofert dostępnych na rynku w kolejności od najtańszych do najdroższych. Od razu otrzymujemy informację o całkowitym koszcie pożyczek oraz wszelkich opłatach. W przypadku pożyczek ratalnych otrzymamy także informację o wysokości ewentualnej raty. Mając tak podane informacje wybranie najlepszej pożyczki jest kwestią kilku sekund.

Rezygnacja z pożyczki

Polskie prawo dopuszcza możliwość rezygnacji z zaciągniętej pożyczki w ciągu 14 dni. Nawet jeśli otrzymaliśmy już środki pieniężne na konto to możemy wysłać pismo, w którym decydujemy się zrezygnować z umowy. Nie musimy przy tym podawać żadnych powodów naszej decyzji. Po prostu wysyłamy pismo i w ciągu 30 dni zwracamy pełną kwotę na konto firmy pożyczkowej. Nie musimy przy tym opłacać jakichkolwiek opłat czy prowizji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKalkulator RRSO
Następny artykułRanking kredytów

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here