Pożyczka na raty idealnie spełnia potrzeby osób, które chciały pozyskać dodatkowe środki pieniężne i spłacać zobowiązanie w miesięcznych ratach. Rozłożenie spłaty na raty o akceptowalnej wysokości sprawia, że możemy je terminowo regulować bez poważniejszego uszczerbku dla domowego budżetu. Pożyczka na raty dostępna jest w ofercie banków i firm pożyczkowych. Koszty pożyczki będą większe w przypadku firm pożyczkowych, co jednak jest rekompensowane bardziej elastyczną procedura przyznawania pożyczki. W tym artykule dowiesz się jakie formalności należy spełnić, aby uzyskać pożyczkę, jakie są jej koszty oraz czym charakteryzują się miesięczne raty. Zapraszamy do lektury.

Pożyczka na raty

pożyczka na ratyPożyczka na raty to optymalne rozwiązanie dla osób, które swoje zobowiązanie finansowe chcą spłacać systematycznie, co miesiąc. Jest to o wiele bardziej wygodna forma regulowania zobowiązań, niż spłacanie od razu całej kwoty pożyczki, jak ma to miejsce w przypadku chwilówek z np. 30-dniowym okresem spłaty. Ratę pożyczki można ustalić na takiej wysokości, aby nie stanowiła zbyt dużego obciążenia dla domowego budżetu.

O pożyczkę można się strać nie tylko w banku, ale również w SKOK-ach, czy też firmach pożyczkowych. Stosunkowo najtańszą formą pożyczki są oferowana na promocyjnych warunkach tzw. pierwsze darmowe chwilówki. Przy spełnienie określonych warunków – przede wszystkim terminowej spłaty – są to pożyczki całkowicie darmowe. Jednak w pożyczka na raty obarczona jest już kosztami, zarówno w firmach pożyczkowych jak i w bankach.

Raty pożyczki

Pożyczka na raty charakteryzują się tym, że spłacamy ją regularnie w comiesięcznych ratach. Raty pożyczki mogą być malejące i równe. Na czym polega to rozróżnienie? W przypadku rat równych wszystkie jest jasne, płacimy przez cały okres spłaty pożyczki ratę o takiej samej wysokości. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy spłacamy raty malejące. Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju rata z biegiem czasu jest co raz mniejsza. Dlaczego tak się dzieje? Rata składa się części kapitałowej, która jest stała, oraz odsetek. A odsetki są naliczana od pozostałego do spłaty kapitału. Z upływem czasu jest on co raz mniejszy, dlatego też kurczy się wysokość raty.

Oprocentowanie pożyczki i inne koszty

Z jakimi kosztami wiąże się wzięcie pożyczki? Na koszt pożyczki największy wpływ mają odsetki, które są częścią miesięcznej raty. Wysokość odsetek uzależniona od oprocentowana nominalnego. Oprocentowanie podawane jest przez banki w skali rocznej. Nie może ono przekraczać czterokrotności stopy lombardowej. Tę z kolei ustala Narodowy Bank Polski. Oczywiście oprocentowanie to nie wszystko z czym musimy się liczyć przy wzięciu pożyczki. Zarówno bank, jak i firma pożyczkowa zapewne pobiorą również prowizję od udzielenia pożyczki. Niewykluczona jest również opłata przygotowawcza, która również może stanowić istotny składnik kosztów.

Wymagania i formalności

pożyczka na ratyFormalności związane z zaciągnięciem pożyczki można obecnie załatwić drogą internetową. Wygodnie, bez wychodzenia z domu, przy komputerze – to idealna możliwość dla osób ceniących swój czas. Oczywiście zawsze można podejść do placówki banku, czy też firmy pożyczkowej. Ale to już opcja dla amatorów takiego sposobu załatwiania wszelkich formalności. Aby otrzymać pożyczkę należy przede wszystkim wypełnić wniosek, w którym podamy nasze dane osobowe, oraz podstawowe informacje o zatrudnieniu, zarobkach, ilości osób na utrzymaniu, czy też innych naszych zobowiązaniach finansowych. Etap wnioskowania jest bliźniaczo podobny zarówno w przypadku firm pożyczkowych, jaki banków. Różnice powstają w przypadku wymagań jaki obarczeni będą pożyczkobiorcy. firmy pożyczkowe bardzie elastycznie podchodzą do oceny zdolności kredytowej pożyczkobiorców. Tutaj szanse na pożyczkę mają osoby o niskich zarobkach, zadłużone i nieterminowo spłacający inne kredyty. W bankach poprzeczka jest zawieszona znacznie wyżej. Trzeba odpowiednio zarabiać i mieć dobrą historię kredytową w BIK.

Spłata pożyczki

Spłacanie pożyczki w miesięcznych ratach wydaje się bardzo o wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem. Jednak może się zdarzyć, że nasz płynność finansowa zostanie zachwiana przez jakieś nieprzewidziane wydatki i zabraknie nam środków na pokrycie zobowiązań finansowych. Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że nierzetelni pożyczkobiorcy mogą być ukarani przez bank w ten sposób, że informacja o nieterminowym spłacaniu pożyczki trafi do bazy BIK. I oczywiście za każdy dzień spóźnienia naliczane są odsetki. Warto więc skontaktować się z bankiem i przedstawić sytuację. Bank może zaproponować choćby restrukturyzację pożyczki w celu zmniejszenia wysokości raty, lub zaproponuje wakacje pożyczkowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here