Jednym ze sposobów na szybkie uzyskanie środków finansowych na dowolne cele są pożyczki ratalne. O taką pożyczkę można wnioskować zarówno w banku, jak i w firmie pożyczkowej. W banku musisz się liczyć z większymi wymagania odnośnie twojej zdolności finansowej. W przypadku firmy pożyczkowej analiza twoich możliwości finansowych nie będzie aż tak restrykcyjna. Spłatę pożyczki można rozłożyć na miesięczne raty. Ich odpowiednia wysokość pozwoli na terminową spłatę i jednoczesne zachowanie płynności finansowej. Trzeba pamiętać, że wzięcie pożyczki wiąże się z określonymi kosztami, które pożyczkobiorca musi ponieść. Warto więc wiedzieć w jaki sposób można obliczyć koszty pożyczki. W tym artykule dowiesz się jak umiejętnie korzystać z ofert pożyczek ratalnych.

Pożyczki a Kodeks Cywilny

pożyczki ratalneUmowa pożyczki jest regulowana w zapisach Kodeksu Cywilnego. Wedle tej ustawy pożyczkodawcą może być bank, firma pożyczkowa, SKOK, podmiot gospodarczy, czy też osoba fizyczna. Warunkiem koniecznym jest, aby pożyczkodawca był właścicielem pieniędzy, które chce użyczyć pożyczkobiorcy. Kwestie tego czy umowa ma charakter pisemny, czy pożyczka obarczona jest kosztami itp. ustalane są pomiędzy obiema stronami. Należy pamiętać, że zasady udzielania pożyczek przez banki żądzą się nieco innymi prawami. Banki bowiem podlegają kontrolo Komisji Nadzoru Finansowego. Dlatego zasady udzielania pożyczek przez banki, do złudzenia przypominają politykę kredytową banków.

Pożyczka – w banku czy w firmie pożyczkowej?

Jeśli chcesz zaciągnąć pożyczkę, z pewnością zastanawiasz się gdzie tego dokonać. Czy spróbować w banku, czy może skorzystać z oferty firmy pożyczkowej? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć gdzie najlepiej zaciągnąć pożyczkę. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Kwestia wyboru odpowiedniej oferty zależy od wielu czynników. Jeśli zależy nam na niskich kosztach, w przypadku pożyczki ratalnej powinniśmy raczej skorzystać z oferty banku. Natomiast jeśli mało zarabiamy i jesteśmy zadłużeni, wnioskowanie do banku może być stratą czasu. Wówczas lepiej od razu spróbować wysłać wniosek o pożyczkę do firmy pożyczkowej. Oczywiście inaczej sytuacja wygląda w przypadku pożyczki chwilówki, kiedy spłacamy całość kwoty za jednym razem. Ale to temat na inny artykuł.

Pożyczki ratalne

Dużą popularnością wśród polskich konsumentów cieszą się pożyczki ratalne. W tym wypadku spłata zaciągniętej pożyczki odbywa się cyklicznie poprzez comiesięczne raty. Wysokość raty choć sama z siebie nie jest kosztem pożyczki, to jednak ma bardzo duże znacznie dla naszego domowego budżetu. Zbyt wysoka rata miesięczna może bowiem zagrozić naszej płynności finansowej. Wiadomo jednak, że niska rata wiąże się z wydłużeniem okresu spłaty pożyczki, a co za tym idzie – wzrostem kosztów. ustalając więc wysokość raty należy wybrać złoty środek. Mamy do wyboru dwa rodzaje rat pożyczkowych: równe i malejące. Przybliżymy nieco ten drugi rodzaj, które dla pożyczkobiorcy jest zdecydowanie korzystniejszy. Wysokość rat malejących spada w czasie spłaty pożyczki. Dlatego, że odsetki wchodzące w skład raty, liczone są od pozostało do spłaty kapitału. Pożyczki ratalne to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą swoją pożyczkę spłacać stopniowo w rozsądnych ratach.

Oprocentowanie, prowizja i inne koszty

pożyczki ratalneZ jakimi kosztami należy się liczyć przy zaciąganiu pożyczki? Zarówno w banku, jak i w firmie pożyczkowej za udzielenie pożyczki będziemy musieli zapłacić. Przede wszystkim w formie odsetek. To one mają największy wpływ na całkowity koszt pożyczki. W jaki sposób jest ustalana wysokość odsetek? Odsetki wynikają wprost z oprocentowania nominalnego pożyczki. Takie oprocentowanie podawane jest w skali rocznej. Jego górny pułap nie może przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej. Pożyczki ratalne spłacane są w miesięcznych ratach. Jedna cześć raty składa się właśnie z odsetek, które spłacamy do miesiąc. W dalszej kolejności na wysokość kosztów pożyczki wpływ mają również prowizja, marża i opłata przygotowawcza.

Pożyczka bez BIK

Czy osoby o złej historii kredytowej w BIK mają jakiekolwiek szanse na uzyskanie pożyczki? Odpowiedź brzmi: tak, ale nie w banku. Jeśli ostatnio zalegałeś ze spłatą swoich zobowiązań finansowych i ta informacji trafiła do BIK, to żaden bank nie da ci pożyczki. Analitycy bankowi skrupulatnie prześwietlają potencjalnym pożyczkobiorców. Oczywiście zaglądają również do bazy BIK. Co można zrobić w takiej sytuacji? Należy wyszukać odpowiedniej oferty firmy pożyczkowej. Część z tych firm otwarcie informuje, że nie sprawdza swoich klientów w BIK. Dlatego też w takiej firmie pożyczkę mogą otrzymać osoby zadłużone, które mają problemy z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań finansowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

4 KOMENTARZE

  1. Wydaje mi się, że nie można dać odpowiedzi na tak postawione pytania. Wysokość raty zależy głównie od indywidualnych negocjacji z pożyczkodawcą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here