Wiele osób mających podstawowe wiadomości na temat bankowości, finansów, czy też funkcjonowania giełdy papierów wartościowych próbuje zmierzyć się z inwestowaniem w akcje spółek notowanych na giełdzie. Pierwszym zadaniem, które stoi przed przyszłym inwestorem lub graczem giełdowym jest zagłębienie się w ranking kont maklerskich i otwarcie rachunku w biurze maklerskim.

Konto maklerskie może zostać otwarte w biurze stacjonarnym. Tutaj dyspozycje obrotu związanego z papierami wartościowymi mogą być zlecane przez klienta drogą telefoniczną lub podczas osobistej wizyty. Bardzo często jednak inwestorzy decydują się na otwarcie konta maklerskiego funkcjonującego przy otwartym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym, które może być obsługiwane przez Internet. W takiej sytuacji również konto maklerskie możemy obsługiwać przez sieć. Konto maklerskie, które możemy obsługiwać poprzez sieć daje nam możliwość samodzielnego zlecania sprzedaży i kupna papierów wartościowych. Obsługa konta maklerskiego poprzez Internet nie jest zbytnio skomplikowana. Najważniejszymi funkcjami jest możliwość sprzedaży i kupna papierów wartościowych o wybranej ilości i po wybranej cenie.

Co oferuje ranking kont maklerskich?

Podejmując decyzję o wyborze konta maklerskiego, warto kierować się rankingami kont maklerskich, które prowadzone są niemal na wszystkich poważnych portalach podejmujących tematykę bankową, finansową, inwestycyjną. Mając przed oczyma ranking kont maklerskich warto zawsze dokładnie przyjrzeć się pobieranym opłatom. Opłatami w przypadku kont maklerskich objęte jest prowadzenie konta oraz dokonywanie transakcji kupna i sprzedaży papierów wartościowych. Zakładając konto maklerskie warto również przyjrzeć się, w jakie papiery wartościowe możemy inwestować w ramach otwieranego konta. Większość polskich kont maklerskich pozwala w głównej mierze inwestować w akcje notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz w obligacje. Niektóre konta maklerskie jednak poszerzają obszar inwestycji.

Przed rozpoczęciem inwestycji w papiery wartościowe warto zawsze przeanalizować własną wiedzę na temat ekonomii i inwestowania. Należy bowiem uświadomić sobie, że gra i inwestowanie na giełdzie nie są sprawą prostą. Tak samo jak można wiele zarobić inwestując na giełdzie, tak samo można szybko stracić. Uświadomienie istnienia ryzyka kursowego jest punktem wyjścia do świadomego inwestowania w papiery wartościowe.

Większość banków i biur maklerskich działających on-line wymaga od swoich klientów przed założeniem konta maklerskiego wypełnienia ankiety badającej wiedzy klienta i jego doświadczenia w inwestowaniu w papiery wartościowe. Takie badanie jest wyrazem odpowiedzialności i troski o klienta, który ostatecznie zamiast lokowania środków poprzez biuro maklerskie na giełdzie może wybrać obligacje Skarbu Państwa lub lokatę, jako najpewniejszą inwestycję bankową.

Ranking kont maklerskich nie uwzględnia naszych preferencji związanych z prowadzonym rachunkiem. Stąd też niezwykle ważne jest dokładne przeczytanie i zrozumienie ofert poszczególnych biur maklerskich działających przy wielu polskich bankach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here