Każdy, kto zamierza wziąć kredyt gotówkowy stara się znaleźć ten najtańszy. Nikt nie chce płacić zbyt dużej prowizji. Lepiej te pieniądze przeznaczyć na inne cele. Aby znaleźć odpowiedni dla nas kredyt warto korzystać z różnego rodzaju porównywarek i kalkulatorów. Ranking kredytów to nieocenione narzędzie, pozwalające zaoszczędzić nam mnóstwo pieniędzy.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Czym jest kredyt gotówkowy?Nie zgłębiając się w definicje opisane trudnym prawnym językiem można powiedzieć, że kredytem gotówkowym nazywamy przekazanie nam przez bank pewnej sumy pieniędzy do wykorzystania w dowolnym celu. Tę kwotę pieniędzy deklarujemy się spłacić w umówionym terminie wraz z dodatkowymi opłatami, które stanowią zarobek banku. Wszystkie kwestie dotyczące wysokości pożyczanej sumy, ilości i wysokości rat oraz wysokości oprocentowania oraz prowizji ustalane są w umowie kredytowej. Kredyt gotówkowy, nazywany inaczej konsumpcyjnym, to tylko jeden z rodzajów kredytów jakie możemy otrzymać w banku. Na zakup mieszkania otrzymamy kredyt hipoteczny, którego zabezpieczeniem będzie hipoteka na rzecz banku. Możemy również otrzymać kartę kredytową, która jest jeszcze innym rodzajem kredytu przeznaczonym na codzienne zakupy.

Czym różni się kredyt od pożyczki?

Oba te produkty finansowe różnią przede wszystkim kwestie prawne. Zasady udzielania kredytów oraz ich spłaty reguluje ustawa o prawie bankowym. Jasno określa ona, że kredytów bankowych mogą udzielać jedynie banki, które są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Warunki udzielania kredytów są dość restrykcyjne i wszystkie banki muszą ich przestrzegać. Dlatego dla osób z małą zdolnością kredytową otrzymanie kredytu może być dość trudne. warunki udzielania pożyczek reguluje zaś kodeks cywilny. I tutaj cała procedura jest dużo prostsza, ponieważ pożyczki może udzielić dowolna firma lub osoba, która posiada wystarczające środki na ten cel. Warunki udzielania pożyczki zawarte są w umowie pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Udzielając pożyczki nie jesteśmy kontrolowani przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Ranking kredytów – Jak wybrać najlepszy?

Ranking kredytów - Jak wybrać najlepszy?Wybierając najlepszy kredyt powinniśmy się przede wszystkim kierować jego całkowitym kosztem uzyskania. Większość z nas sugeruje się jednak wysokością raty co jest błędnym posunięciem. Wysokość raty tak naprawdę nijak ma się do tego ile dany kredyt kosztuje. Spłacamy miesięcznie mniejszą ratę i przez to wydaje się nam, że kredyt jest tańszy. Niestety, im mniejsza rata tym dłuższy okres spłaty i koniec końców spłacając niższą ratę do banku oddamy znacznie więcej pieniędzy niż w przypadku większych rat. Dlatego podstawowym kryterium powinien być właśnie całkowity koszt kredytu. W materiałach promocyjnych wartość ta zazwyczaj nie jest podawana. Poznajemy ją dopiero podczas przeglądania umowy lub w wyliczeniach z porównywarek kredytowych o których za chwilę wspomnimy. W materiałach promocyjnych banki zazwyczaj podają wartość RRSO. Zapewne by tego nie robiły ale takie jest w Polsce prawo. Dlatego informacja ta jest pokazywana najczęściej małym drukiem gdzieś na samym dole. Porównując RRSO w wielu różnych ofertach możemy sprawdzić, który kredyt będzie najtańszy. RRSO to inaczej roczna rzeczywista stopa oprocentowania. Zawiera w sobie wszystkie koszty kredytu w procentowym ujęciu rocznym.

Aby ułatwić sobie poszukiwania warto skorzystać z porównywarek kredytowych, które wszystkie te informacje (RRSO, koszt kredytu, wysokość raty) podają w jednym miejscu dla różnych wariantów kredytowych w różnych bankach. Wystarczy raz wpisać kwotę kredytu oraz długość spłaty w miesiącach aby otrzymać wyliczenia dla wszystkich banków udzielających w Polsce kredytów. Bardzo wygodne i przydatne narzędzie.

Czy z kredytu można zrezygnować?

Polskie prawo dopuszcza możliwość rezygnacji z podpisanej umowy kredytowej w terminie do 14 dni. Nie musimy podawać powodów naszej rezygnacji. Jedyny wymóg jest taki, że naszą rezygnację musimy przekazać na piśmie. Następnie w ciągu 30 dni musimy zwrócić całą pożyczoną sumę pieniędzy. Nie będziemy musieli dokonywać żadnych dodatkowych opłat. Jest to ukłon w stronę tych, którzy decyzję o zaciągnięciu zobowiązania podjęli pochopnie i chcą się z niej wycofać, lub znaleźli lepszą ofertę.

Kredyt na niską kwotę

Jeżeli interesuje nas niska kwota kredytu może warto zainteresować się chwilówkami? Wiele firm oferuje ciekawe promocje polegające na tym, że pierwszą pożyczkę otrzymujemy całkowicie za darmo. Nie musimy opłacać jakichkolwiek opłat administracyjnych, prowizji czy marży. Pożyczamy 2000 zł i oddajemy 2000 zł. Jedynym wymogiem jest to, aby całą kwotę spłacić w wymaganym terminie 30 lub 60 dni. Jeśli spóźnimy się chociaż jeden dzień ze spłatą, zostaną nam doliczone opłaty jak przy standardowej pożyczce, a te są znacznie wyższe niż w przypadku tradycyjnego kredytu bankowego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here