Założenie konta bankowego jest teraz tak oczywistą sprawą jak wyrobienie sobie dowodu osobistego tuż po osiemnastych urodzinach. Nie trzeba jednak czekać aż tak długo, aby cieszyć się z wygody, jaką jest przechowywanie pieniędzy w banku. Istnieją różne rodzaje kont bankowych. Konta dla najmłodszych zakładane są już od ukończenia 13 roku życia, więc można je założyć o wiele wcześniej. Każde konto ma inne przeznaczenie oraz celuje w inną grupę klientów. Dlatego też jest to powodem dla powstania różnych ofert.

Rodzaje kont bankowych można podzielić na kilka kategorii.

Pierwszym typem są konta osobiste. Każdy człowiek może założyć sobie takie konto. Służy ono nie tylko do przechowywania środków pieniężnych. Pomocne jest także w wykonywaniu wszelkiego rodzaju transakcji, takich jak przelewy czy opłata rachunków. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że aby wykonać tę operację nie trzeba ruszać się z domu. Wszystko możemy zrobić od ręki, przez komputer bądź nawet telefon. Zgromadzone środki nie są oprocentowane, a opłaty za prowadzenie konta są bardzo niskie lub nawet zredukowane do zera. Można także wnosić o wydanie karty, za pomocą której można płacić w sklepach nie mając tej gotówki przy sobie. Zazwyczaj niskie kwoty płacone są zbliżeniowo i nie potrzebują wprowadzania pinu, co także jest wygodne i szybkie.

Konta dla firm

Są także konta dla firm. Gromadzone są tam środki z tytułu prowadzenia własnej działalności. Z takiego konta można nie tylko zawierać transakcje z klientami, ale także zapewniać ubezpieczenia czy opłacać podatki. Czasami firmy mają założony rachunek bieżący i pomocniczy, który dodatkowo pomaga w wykonywaniu transakcji. Konta oszczędnościowe natomiast służą gromadzeniu środków z pewnym oprocentowaniem. Mimo tego, że środki są namnażane, to klient w każdej chwili może z nich skorzystać. Takie konto jest połączeniem lokaty i konta osobistego, gdyż w przeciwieństwie do lokaty, środki mogą być swobodnie zarządzane. Swobodny dostęp do środków nie powoduje utraty odsetek. Minusem jest zazwyczaj wymóg posiadania konta osobistego w tym samym banku, jednak samemu trzeba sprawdzić każdą ofertę.

Konta walutowe

Konto walutowe służy do przeprowadzania transakcji w obcej walucie. Może być ono założone nie tylko przez firmy, ale także przez osoby fizyczne, które otrzymują wynagrodzenie w innej walucie. Mogą być one zakładane także z powodu częstych podróży, spłacanie kredytu czy dokonywanie zakupów w zagranicznych sklepach.

Konta młodzieżowe i studenckie

Istnieją także konta młodzieżowe i studenckie. Należą się osobom w grupie wiekowej 13-18 i 18-26 lat. Ich posiadanie wiąże się z niskimi opłatami za prowadzenie konta. Czasami także podstawowe operacje są darmowe, oraz nie ma wymogów co do comiesięcznych wpływów środków. Jest to idealne rozwiązanie dla takich osób, gdyż zazwyczaj ich przychody są niewielkie. Młodzi ludzie w tym wieku jeszcze są utrzymywani przez swoich rodziców, bądź dopiero wkraczają na rynek pracy, przez co zarobki są jeszcze na zbyt niskim poziomie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here