Wkład własny, a kredyt hipoteczny

0
4177

Obecnie ceny mieszkań, szczególnie w największych miasta w Polsce rosną jak szalone. Kilkuprocentowe wzrosty w ciągu roku nie są już niczym zaskakującym, a wręcz są oczekiwane przez osoby planujące zakup mieszkania w najbliższej przyszłości. Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na to, aby kupić mieszkanie. Większość z nich chce się usamodzielnić od swoich rodziców. Jednakże wiele z nich nie ma jeszcze wystarczających środków, aby kupić mieszkanie za gotówkę. Wtedy pozostaje im albo czekać na to, aż zaoszczędzą wystarczająco środków finansowych na zakup mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego lub znaleźć alternatywne źródło finansowania. Jednym z najczęściej spotykanych źródeł finansowania mieszkań jest kredyt hipoteczny w banku.

Na czym polega kredyt hipoteczny? Głównym założeniem jest, że kredytobiorca wpłaca część kwoty, którą ma oszczędzoną na dany cel – w tym wypadku na zakup mieszkania. Nazywamy ją wkładem własnym. Następnie bank przystępuje do obliczenia zdolności kredytowej danej osoby lub kilku osób, na ile maksymalnie przy danych warunkach mogą wziąć kredyt. Zwykle jest od kilkuset tysięcy do kwot przekraczających nawet milion złotych. Zdolność kredytową wylicza się na podstawie miesięcznych zarobków, bieżących kosztów utrzymania, liczby osób oraz przeszłych i obecnych zobowiązań kredytowych osób biorących kredyt. Po ustaleniu zdolności bank przystępuje do przedstawienia warunków finansowych dla kredytobiorców – w zakresie marży, prowizji, wielkości rat, ich stopnia – czy będą stałe czy malejące, a może rosnące.

Istnieje kilka metod, aby obniżyć marżę i prowizję płaconą bankowi za udzielnie kredytu. Opowiem o wszystkich z nich.

Po pierwsze – wraz ze wzrostem wielkości wkładu własnego rośnie maksymalna zdolność kredytowa oraz maleją odsetki płacone bankowi. Najczęściej młodzi ludzie dysponują tylko minimalnymi, wymaganymi przez bank środkami – w wysokości 10% łącznej wartości kredytu. Przy wzroście wkładu własnego do 20% można uzyskać dużo lepsze warunki kredytowe niż przy 10% wkładzie. Odsetki potrafią zmaleć wtedy nawet o 50%. Inną, alternatywną metodą jest skrócenie okresu kredytowania. Standardowo ludzie biorą kredyt hipoteczny na maksymalny okres, jakim jest obecnie 30 lat. Skrócenie tego okresu do 25 lub 20 lat bardzo silnie wpłynie na redukcję naszych zobowiązań wobec banku. Co prawda miesięczne raty wzrosną o kilka do kilkunastu procent, jednakże mieszkanie przejdzie na Twoją własność szybciej o te kilka lat oraz kwota odsetek do zapłacenia będzie zdecydowanie mniejsza niż przy opcji 30-letniego kredytowania mieszkania.

Podsumowując – kredyt hipoteczny to najpopularniejsza metoda alternatywnego finansowania zakupu nieruchomości w celach mieszkaniowych. Aby uzyskać taki kredyt należy dysponować odpowiednią zdolnością kredytową, która jest wyliczana na podstawie dochodów oraz bieżących zobowiązań. Aby obniżyć odsetki płacone do banku z tytułu kredytu dobrze jest mieć większy wkład własny lub zredukować liczbę lat kredytowania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here