Mamy swoje powody, dla których zdecydowaliśmy się na zmianę biura rachunkowego? W którym momencie najlepiej to zrobić? O czym trzeba pamiętać?
Kiedy myślimy o zmianie biura?

Powodów, dla których możemy chcieć zacząć myśleć o zmianie biura rachunkowego jest wiele. Jednym z najczęstszych powodów jest przeprowadzka lub zmiana adresu siedziby firmy, co wpływa na zwiększoną odległość do biura w celu dostarczania dokumentów. Ze względu na tę odległość szukamy biura, które będzie bliżej siedziby firmy. Innym powodem, dla którego możemy myśleć o zmianie, jest na przykład lepsza cena za usługi, którą oferuje biuro księgowe Warszawa. Czasami w tej samej kwocie mogą być zawarte dodatkowe usługi, które ułatwiają nam współpracę. Jednym z takich udogodnień jest możliwość przesyłania dokumentów drogą elektroniczną w formie skanów. Znacznie oszczędza to czas i dzięki temu, nie ma zaległości w bieżącym przesyłaniu dokumentacji. Innym powodem, który może wpływać na zmianę biura księgowego, może również być niesatysfakcjonująca nas współpraca albo rozczarowanie świadczonymi usługami.

W którym momencie zmienić biuro księgowe?

Zanim podejmiemy kroki ze zmianą biura księgowego, to trzeba zajrzeć do umowy, którą zawarliśmy nawiązując współpracę z danym biurem rachunkowym. W umowie znajduje się zapisany tak zwany okres wypowiedzenia, który obowiązuje w razie chęci złożenia rezygnacji z korzystania ze świadczonych usług. Zadaniem przedsiębiorcy jest odbiór wszystkich dokumentów kilka dni przed końcem umowy od poprzedniego biura i przekazanie ich do do biura, z którym rozpoczynamy współpracę. Rzetelne biuro księgowe spisuje protokół, który potwierdza zdawaną dokumentację. Gdy kończy się okres wypowiedzenia, przedsiębiorca podpisuje umowę z nowym biurem księgowym. Można to zrobić fizycznie w biurze, poprzez firmę kurierską albo drogą elektroniczną. Im bardziej nowoczesne i idące za duchem zmian technologicznych biuro, tym więcej ułatwień we współpracy. Najłatwiejszym i najlepszym czasem na zmianę jest początek roku obrotowego. Biuro, które dotychczas świadczyło usługi księgowe opracowuje sprawozdanie finansowe za miniony rok obrotowy, a nowe biuro Everte prowadzi księgi od nowego roku.

Dokumentacja księgowa

Mówiąc najkrócej przekazana powinna zostać pełna dokumentacja księgowa. Do tej całościowej dokumentacji należy między innymi: wydruki z PKPiR, deklaracje rozliczeniowe ZUS, faktury, wyciągi bankowe, potwierdzenia zapłaty należności, deklaracje podatkowe, różnego rodzaju ewidencje,dokumentacja związana z posiadaniem pracownika i jego rozliczeniami, rejestry VAT. Jeżeli płynnie przekaże się taką dokumentację do nowego biura, to uniknie się niepotrzebnych stresów. Dzięki temu nowe biuro będzie mogło na czas rozliczać się z wszystkimi wymagającymi tego urzędami. Zmianę firmy księgowej trzeba koniecznie podać we wniosku CEIDG.

Zmiana biura księgowego podyktowana jest najczęściej chęcią ulepszenia współpracy, korzystniejszą ceną, lepszą i sprawniejszą obsługą. Przedsiębiorcy z powodu małej ilości czasu oddają pracę księgową specjalistom w tej dziedzinie, dobrze jest więc wybrać takie biuro, żeby nie trzeba było się martwić, czy wszystko jest należycie wykonane.

Artykuł opracowany przy współpracy z redakcją serwisu Aldimex.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here